Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


231 E vonatkozásban nehéz igazságot tenni. Kétségtelen, hogy a korábbi kormányoknak, amelyek történetesen szocialisták voltak, túl sok időt engedtek pénzügyi felelőtlenségük kiélésére, és a 2010-es kormányváltás után (de vajon e miatt?) szigorúbb lett az uniós koordináció. Ám nem tudhatjuk, hogy ha 2002-ben nem szenved váratlan vereséget a Fidesz, tovább kormányzó pártként miként teljesítette volna az uniós pénzügyi kötelmeket; ha 2006-ben nem marad alul ismét Orbán Viktor, és így a pénzügyi válság menedzselése rászakad, hogyan jött volna ki a nemzetközi partnerekkel és intézményekkel. A hitelminősítők hozzáállásában is lehet hivatkozni kettős mércére, mivel 2010 után tényleg szigorúbbak lettek, noha nemcsak a perifériális Magyarországgal, hanem az USA vagy Franciaország besorolásával is – itt egyszerűen egy tanulási folyamatnak is tanúi lehettünk. Az viszont igaz, hogy a középtávú szuverén besorolásban nemcsak a fundamentális adatok, hanem a gazdaságpolitikai irány értékelései is benne foglaltatnak, és a ’patrióta gazdaságpolitika’, a ’pénzügyi szabadságharc’ nehezebben értelmezhető a globális kockázatértékelő intézmények számára, mint valamely szokványos irányzat. Az Antall-kormány is világosan érzékelte, hogy a nemzeti érdeket megfogalmazó és képviselő politikai irányzatát sok bizalmatlansággal fogadták nyugati politikai körökben, amelyek mintha könnyebben boldogultak volna a feltétel nélküli modernizációt hirdető baloldi-liberális pártokkal.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave