Nemeslaki András

Vállalati internetstratégia


Az ICT és a termelékenység: mennyire hat az informatika a gazdasági növekedésre?

A digitális ökoszisztéma működésének gazdasági hatásai állandó vita tárgyát képezik. Mielőtt azt gondolnánk, hogy az iparágban való csalódottság a 2000-ben bekövetkező „dotkom” buborék kipukkanásával következett be, fontos dolog tisztáznunk, hogy az informatikai beruházási probléma a XX. században végig kulcskérdés volt. Az amerikai vállalatok már az 1970-es években az üzleti befektetéseik egynegyedét számítógépes és egyéb technikai felszerelésekre költötték, de ennek termelékenységre gyakorolt hatását folyamatosan kétségbevonták (Brynjolfsson, Saunders, 2010). A Harvardon végzett, majd MIT-n Nobel-díjat nyert közgadász, Robert Solow ebben a témakörben végzett kutatásai alapján fogalmazta meg világhíres a termelékenységi paradoxonját: miért költenek a vállalatok olyan sok pénzt az információs technológiára, ha annak nincs mérhető eredménye a termelésben? 1987-ben ezt úgy foglalta össze, hogy ,,a számítógépkorszak mindenhol megfigyelhető, kivéve a termelékenységi statisztikákban”.

Vállalati internetstratégia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 837 8

A termelési tényezők fogalomköre egyre bővült a közgazdaságtan fejlődése során. Először csak a földet, majd a munkát és a tőkét, a 20. század végétől pedig már az információt is közéjük sorolták. Nemeslaki András könyve meggyőzően bizonyítja, hogy ma már az internet is kulcsfontosságú erőforrás, termelési tényező a gazdaság szereplői számára. Felhívja a figyelmünket arra is, hogy a társadalom egyre inkább aszerint is rétegződik, hogy tagjai miként tudják céljaik szolgálatába állítani az internetet, és hogy az internet használatának képessége már nem csupán életkor szerint alakítja a jövedelmi és szociális pozíciókat.

Török Ádám, az MTA rendes tagja, egyetemi tanár

A szerző bemutatja azokat az ismereteket, amelyek a technikai rendszerektől a társadalmi rendszerekig, illetve a valós világoktól a virtuális világokig alapvetővé váltak. Mindezek tárgyalása során példák és minták jól elhelyezett kifejtésével vezeti be az olvasót ezen új ismeretek világába.

Szintay István, egyetemi tanár, Miskolci Egyetem

Az infokommunikációs technológiák a közigazgatás több területén is komoly innovációs erőforrást jelentenek. A könyv témakörei így nemcsak az üzleti stratégiai gondolkodásban, hanem a közszolgálat területén dolgozó vezetők számára is nélkülözhetetlenek. Kis Norbert, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalapításáért felelős miniszteri biztos, a felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeslaki-vallalati-internetstrategia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave