Bod Péter Ákos

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből


76 2006 szeptemberétől, azaz év közben, megemelték az általános áfakulcsot (15%-ról 20%-ra,az uniós átlagra), a kamatjövedelmek és a tőzsdei ügyletek jövedelmei után 20%-os adót vezettek be, az egészségbiztosítási járulékot megemelték, a nyugdíjas foglalkoztatásra is kiróttak járulékfizetési kötelezettséget, 15%-ról 25%-ra nőtt az egyszerűsített vállalkozói adó mértéke. Majd pedig a szokásos költségvetési tervezés keretében, a következő év elején újabb adók léptek életbe: 4%-os különadó a megadott határértéknél többet keresőkre, a hitelintézetek az állami támogatással összefüggő hiteleknél a kamatbevétel után 5%-os járadékot lettek kötelesek fizetni. Változások léptek életbe a gépjárműadózásban, a társasági adózásban (az ún. elvárt adó intézménye), többlépcsős emelésről döntöttek a cigaretta jövedéki adójánál.

Magyar gazdaságpolitika – tűzközelből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 893 4

Bod Péter Ákos egy krimi izgalmasságával mutatja be azt az utat, amely a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéhez vezetett. Konklúziója, hogy zsákutcák állnak előttünk, de a múlt tanulságai alapján élhet a remény, hogy „óvatos mozdulatokkal és ügyeskedéssel valahogy kievickélünk”. A könyv lebilincselő nyomozás a legutóbbi fél évszázad gazdaságpolitikai fordulatainak világában, a szerző saját gazdaságirányítási tapasztalataira és elmélyült elméleti ismereteire támaszkodva. Világosan megérveli és gazdagon illusztrálja, hogy miért vallottak és vallanak kudarcot a politikai akarat által vezérelt sajátos „magyar utas” kísérletek: akár a kvázi-piaci reformok az egypártrendszerben, akár a nemzetgazdasági önállóságra hangsúlyozás egy globális világban. A közelmúlt (nagyon értékes, de sajnos a kelleténél gyorsabban ködbe vesző) tanulságai alapján arra is rávilágít, milyen szerénynek kell lennünk a gazdasági fejlődés előrejelzésében. A sajátos magyar gazdasági rendszer megítéléséhez a szerző a „sikeresség” és a „fejlődőképesség” kritériumait ajánlja, s felhívja a figyelmet az ezen az alapon megfogalmazódó kritikus hangokra.

A könyv nagy ívű és érdekfeszítő áttekintés múlt és jelen gazdaságpolitikájáról, illetve többnyire arról, amit „a politika a gazdasággal tett”. Minden, országunk sorsa iránt érdeklődő olvasónak ajánlom, de különösen a fiataloknak, akiknek még nem volt módjuk a gazdaság alakulását folyamatában nyomon kísérni.

Chikán Attila, professor emeritus, Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-magyar-gazdasagpolitika-tuzkozelbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave