Michalkó Gábor

Turizmológia


A turizmus szociokulturális hatásai

A turizmus a kultúrák találkozásaként értelmezhető jelenség, a társadalmi közeledés egyik eszköze. Európa polgárosodásában, a szocializmus lebontásában, az integráció felgyorsításában egyaránt komoly szerepet töltött be. A turizmussal kapcsolatos mobilitás alkalmával minden turista saját kultúrájának utazó nagykövetévé lép elő, aki viselkedésével, kommunikációjával reprezentálja országát. A turista magatartása közvetlenül hatással lehet a felkeresett célállomás lakosságára, ugyanakkor az új környezet az otthonába visszatérő utazón keresztül befolyásolhatja a kiindulási pont társadalmának kultúráját. Természetesen a turizmus társadalmi hatásai anélkül is megjelenhetnek, hogy a közvetlen kontaktuson alapuló mechanizmusok létrejönnének. Így a közvetett hatások – mint például a társadalmi mobilitás kapcsán tárgyalandó változások – bekövetkezésével is számolnunk kell. A szociokulturális kifejezés arra vezethető vissza, hogy a társadalmak turizmus révén megvalósuló találkozásának minőségében komoly szerepet töltenek be a már említett kulturális jegyek, ezért nem lehet a társadalmat kulturális jellemzőitől elkülönülten kezelni.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave