Michalkó Gábor

Turizmológia


A vizek veszélyeztetése

A természeti vonzerők közül a víz tekinthető a turizmus által leginkább veszélyeztetettnek, mert attól a pillanattól kezdődően, hogy az ember élményszerzés céljából hasznosítja, egyrészt megbonthatja a benne lévő élet biológiai egyensúlyát, másrészt kimerítheti a rendelkezésre álló készleteket. Előbbi elsősorban az üdülőturizmus során végzett legkülönfélébb tevékenységek, utóbbi a termálturizmus következménye. Természetesen a turizmussal összefüggésben a vizeket érintő környezeti károsodás mértéke függ a víz öntisztuló képességétől, egy nagy esésű folyó vize sokkal könnyebben regenerálódik, mint egy lefolyástalan tóé. Általánosságban azonban elmondható, hogy az üdülőterületeken található vízfelületek erőteljesen ki vannak téve a turisták fürdőzésből, vízi sportok űzéséből és az ideiglenes háztartás fenntartásából fakadó szennyezésének. A korszerű naptejek és a napolajak korában is elkerülhetetlen, hogy a megmártózás során a bőrfelületen lévő különböző vegyipari termékek leoldódjanak és a vízbe kerüljenek. Ez hozzájárul a víz felületén keletkező hártya kialakulásához, amely az alatta elhelyezkedő élővilágban nemkívánatos folyamatokat indukál. A közkedvelt vízi sportok közül a motoros járművek használata során a vízbe jutó károsító anyagok nagy mértékben rontják annak minőségét. Az üdülőterületeken keletkezett, nem megfelelően tisztított szennyvíz vagy annak már talajba került változata, de egy egyszerű vízparti autómosás is elősegítheti a pusztulás megindulását. Sokan elfelejtik, hogy a termálvizeket tápláló források kapacitása is véges, így egy gyógyfürdő esetében a túlzott mértékű vízkivétel végső soron a kút elapadásához is vezethet.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave