Michalkó Gábor

Turizmológia


A szervezeti feltételek

A szervezeti feltételek nemcsak a turista, hanem a turizmusba befektetni szándékozók tőkéjének fogadásában is szerepet játszanak. Szervezetek megnevezés alatt – a célterület nagyságától függően – a legkisebb sejttől, ami leggyakrabban egy önkormányzati referensi beosztásban lévő közalkalmazott személyében ölt testet, egészen a miniszteriális szintig értelmezhető a fogadóképesség. Amikor szervezeti feltételekről beszélünk, akkor elsősorban azt vizsgáljuk, hogy létezik-e olyan intézmény, amely felvállalja a célterület turizmusának kiépítését, amelynek energikus segítségével elindulhatnak a kedvező folyamatok, illetve, amely kész az innovációk koordinálására. Ezek nemcsak az állami irányítást megvalósító, hanem alulról építkező nonprofit, civil szakmai szervezetek is lehetnek. Olyan jogi bázist kell képviselniük, amely pályázatokat adhat be, koordinálhat, kész az információk, az anyagi források fogadására és továbbítására. Egy községben a falusi-tanyasi vendéglátók helyi szervezetének kirendeltsége, egy kisebb városban pedig a vállalkozók által az önkormányzattal közösen működtetett Tourinform iroda, egy világvárosban már egy Turisztikai Hivatal képviselheti azt a szervezeti szintet, amely képes eleget tenni a kívánt feltételeknek. A turizmust koordináló szervezet nélkül elmarad a célterület turizmusában érintettek erejének összekovácsolása, a lobbizás, az érdekérvényesítés, a marketingmunka eredményes megvalósítása. Napjainkban az úgynevezett Turisztikai Desztinációs Menedzsment Szervezetek (TDM) képviselik leghatékonyabban a szervezetektől elvárható kompetenciát.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave