Tomka Béla

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Magyarország nemzetközi összehasonlításban az első világháborútól napjainkig


65 Az összehasonlítások gazdag irodalmából lásd pl. Adam Przeworski–Henry Teune: The Logic of Comparative Social Inquiry. New York: Wiley, 1970; Charles Tilly: Big Strutures, Large Processes, Huge Comparisons. New York: Russel Sage, 1984; Mattei Dogan–Ali Kazancigil (eds.): Comparing Nations. Concepts, Strategies, Substance. Oxford: OUP, 1994; történeti vonatkozásban: Hartmut Kaelble: Der historische Vergleich. Frankfurt/M.–New York: Campus, 1999; Heinz-Gerhard Haupt–Jürgen Kocka (Hrsg.): Geschichte und Vergleich. Frankfurt/M.–New York: Campus, 1996; Heinz-Gerhard Haupt: Comparative History. In: Neil J. Smelser–Paul B. Baltes (eds.): International Encyclopedia of the Social and Behavioral Sciences. Amsterdam etc.: Elsevier, 2001. Vol. 4. 2397–2403. (Magyarul: Ránki György: Az összehasonlító történetírás problémái. In: Ránki György: Mozgásterek és kényszerpályák. Budapest: Magvető, 1983, 173–202).

Gazdasági növekedés, fogyasztás és életminőség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 721 0

Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét a gazdasági növekedés, a fogyasztás és az életminőség három dimenziójában helyezi el. A vizsgálat egyszerre történeti és közgazdasági, elméleti és módszertani, makro- és mikrotársadalmi jelentőségű. Ez pótolhatatlan segítséget jelent nemzeti önismeretünk helyes léptékének kialakításában és a gazdasági elemzéseket gyakorta jellemző egyoldalúságok meghaladásában egyaránt. Ritka esemény, ha egy mennyiségi elemzés krimiszerűen izgalmas olvasmány - mind a részletek, mind pedig az európai távlatok összefüggéseinek metszetében.

Csaba László akadémikus, egyetemi tanár

Central European University, Debreceni Egyetem, Budapesti Corvinus Egyetem

Felzárkózás, stagnálás vagy további leszakadás? A magyar szakirodalomban hiánypótló monográfia arra keresi a választ, hogy az elmúlt mintegy száz évben mikor és milyen tényezőknek köszönhetően csökkent, illetve nőtt a centrumországokhoz viszonyított lemaradásunk. A szerző a konvencionális értékelésekhez képest új megállapításokra jut a dualizmus, a Horthy-rendszer és a szocialista társadalom növekedési ütemének, valamint a nyugat-európai országokhoz viszonyított pozíciónak a megítélésében.

Honvári János gazdaságtörténész

Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/tomka-gazdasagi-novekedes-fogyasztas-es-eletminoseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave