Venetianer Pál

Az emberi genom


A rák

A legfélelmetesebb betegség, a rák összefüggése az emberi genomról nyert ismeretekkel mindenképpen külön fejezetben történő tárgyalást érdemel. A Nobel-díjas Renato Dulbecco 1986-ban írta: „Ha többet akarunk megtudni a rákról, akkor az emberi sejtek genomjára kell koncentrálnunk.” A rák okairól, keletkezéséről a mai orvostudomány által elfogadott kép lényegében már a HGP előtt kialakult. Ennek lényege az, hogy noha a rák (egyes ritka altípusai kivételével) a szó hagyományos értelmében nem örökletes betegség, mégis az öröklési anyagban rejlik elsődleges kiváltó oka. Más szavakkal: a rákos folyamat kiinduló pontja általában az egyedi élet során valamelyik testi sejtben (tehát nem az ivarsejtekben) keletkezett mutáció (szakszerű neve: szomatikus, azaz testi sejti mutáció). Egyetlen ilyen mutáció azonban nem elég a betegség kialakulásához, a mutáns sejtben későbbiekben bekövetkező több (átlagosan 5–7, de olykor ennél sokkal több) mutáció teszi azt véglegesen rákos sejtté, és ennek elszaporodása vezet a daganathoz. Mindazok a külső tényezők, amelyekről úgy tudjuk, hogy növelik a rákos megbetegedés esélyét (dohányzás, radioaktív vagy ultraibolya sugárzás, egyes toxikus anyagok, helytelen táplálkozás stb.), azáltal hatnak, hogy növelik e mutációk megjelenésének esélyét, gátolják a mutációt korrigálni képes folyamatokat, illetve elősegítik a mutáns sejtek fokozott, az egészséges sejtek rovására történő elszaporodását.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 698 5

Mi a genom? És mi a kromoszóma, a gén, a DNS? Hogyan sikerült megismerni az emberi genomot? Mi történt a Humán Genom Program befejezése óta? Hogyan épül fel az emberi genom? Mire tanít minket az emberi genom ismerete? Hogyan alakult át a gén és a genetikai szabályozás fogalma? Megismerhetjük-e a genom által magát az Embert? Mit jelent a genom ismerete az orvostudomány számára? És mindezek után mit rejteget számunkra a jövő?

A Pont könyvek sorozat új darabja, Az emberi genom érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Az Akadémiai Kiadó új ismeretterjesztő sorozatának célja rövid, lényegre törő, közérthető, ugyanakkor a tudomány mai állását tükröző, megalapozott, kiegyensúlyozott és tárgyilagos áttekintést adni egy-egy tudományágról, részterületről vagy éppen aktuális kérdésről. A sorozat enciklopédikus jelleggel, a tudományok teljességét átfogó módon kíván egy-egy zsebkönyvbe sűrítve alapvető ismeretekkel szolgálni elsősorban a laikus olvasó számára. A kötetek hazai szakértő szerzői garanciát jelentenek a megbízható és naprakész tudásra, miközben a modern arculat és az egységes, könnyen áttekinthető belső szerkezet a mai olvasó igényeihez igazodik. A Pont könyvek egyszerre támpont a tájékozódásban és kiindulópont az ismeretek elmélyítéséhez. Egy biztos pont korunk információözönében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/venetianer-az-emberi-genom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave