Fodorné Csányi Piroska, Horányi György, Kiss Tamás, Simándi László

Szervetlen kémiai nevezéktan

Az IUPAC 2005. évi szabályai


IR-6.1. táblázat. Az egymagvú hidridek alapneve
BH3 borán CH4 metána NH3 azánb H2O oxidánb, cHFfluoránd
AlH3 alumánc SiH4 szilán PH3 foszfáne H2S szulfánc, fHClkloránd
GaH3 gallán GeH4 germán AsH3 arzánc H2Se szelánc, fHBrbrománd
InH3 indigáng SnH4 sztannán SbH3 sztibáne H2Te tellánc, fHIjodánd
TIH3 tallán PbH4 plumbán BiH3 bizmutánc H2Po polánc, fHAtasztatánd
a A szisztematikus név karbán. Mivel a CH4-re a metán név általánosan elterjed, a karbán név nem használható.
b Az azán és az oxidán név csak az ammónia és a víz származékainak elnevezésére használható a szubsztitúciós nevezéktanban és a többmagvú egységek (pl. triazán, dioxidán) elnevezésének alapját képezik. Ilyen használat található az IR-6.4. fejezetben és a IX. táblázatban. Az 1. irodalom P-62. szabályában az ammónia sok szerves származéka van elnevezve a szubsztituenscsoport amin és imin végződésének alapján.
c Az aluminán, bizmán, oxán, tián, szelenán, tellurán és polonán név nem használható, mivel ezek a 6 tagú telített heteromonociklusok neve a Hantzsch–Widman-rendszerben (l. az IR-6.2.4.3. szabályt). Az AlH3-ra az alán név volt használatban, de ez nem használható, mert az (–AlH2)-szubsztituenscsoport szisztematikus neve alanil lenne, amely az alanin aminsavból származó acilcsoport jól ismert neve.
d A fluorán, klorán, bromán, jodán és asztatán név azért szerepel itt, mert ezek az ionok, gyökök és szubsztituenscsoportok szubsztitúciós nevének alapjai (l. az IR-6.4.7. szabályt és a IX. táblázatot). A nem szubsztituált hidrideket lehet hidrogén-fluoridnak, hidrogén-bromidnak stb. nevezni (összetételi nevezéktan, IR-5. fejezet). Ezeket az összetételi neveket nem lehet alapnévként használni.
e A foszfán, arzán és sztibán szisztematikus nevet használja következetesen a könyv, a foszfin, arzin és sztibin név a továbbiakban nem használható.
f A szulfánt, ha nem szubsztituált, lehet hidrogén-szulfidnak is nevezni, vagy inkább dihidrogén-szulfidnak (ösz-szetételi nevezéktan, IR-5. fejezet). Az összetételi nevet nem lehet alapnévnek használni. Hasonló a helyzet a szelán, tellán és polán esetében is.
g Az InH3 analóg szisztematikus neve indán lenne, amely azonban a 2,3-dihidroindén szénhidrogén neve. Az indián név zavarhoz vezetne, amikor a telítetlen származékokat neveznénk el, pl. a triindién kettős kötésű vegyületet jelentene (diént), valamint a triindiánnak egyszeresen telítetlen származékát. Az indigán alapnév az indigóból ered (az indium lángvörös színéből).

Szervetlen kémiai nevezéktan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

A szervetlen kémiai nevezéktan (A IUPAC 2005. évi szabályai) az 1962 óta a magyar kémiai elnevezés területén folyó munkák folytatása. A könyv az 1995-ben megjelent Szervetlen kémiai nevezéktan I. kötetének átdolgozott változata. Az átdolgozás alapja a Nomenclature of Inorganic Chemistry, IUPAC Recommendations 2005 című könyv.

A nevezéktanban végrehajtott változtatások egyik célja az volt, hogy a szervetlen és a szerves kémiai nevezéktani rendszerek - amennyire lehetséges - összhangban legyenek egymással. A másik cél a világosság érdekében az anyagnak az előző könyvtől való eltérő rendezése volt.

A könyv fontos új fejezete a fémorganikus vegyületek nevezéktana. Különválasztását a koordinációs vegyületektől a fémorganikus kémia viharos sebességű fejlődése indokolta. Lényegesen megváltozott az oxosavak és származtatott anionjaik nevezéktana.

Az új elemek nevét és az elnevezési eljárást is tartalmazza a könyv.

A felhasználó arra a kérdésre, hogy hogyan nevezzen el egy vegyületet, többféle módon talál segítséget. Ezt egyrészt a folyamatábrák, másrészt a szabályzathoz kapcsolódó táblázatok segítik. Megjelenésével az azonos területen publikált szervetlen kémiai nevezéktanok érvényüket vesztik, azaz eltérés esetén a jelen könyvben közölt elnevezési szabályokat kell követni. A könyv az oktatásban, a kutatásban és az iparban tevékenykedő kémikusok számára egyaránt hasznos segédeszköz lesz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fodorne-horanyi-kiss-simandi-szervetlen-kemiai-nevezektan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave