Husz Ildikó (szerk.)

Mi a család?

Tanulmányok a család fogalmáról a jelenkori Magyarországon


1 A Polgári és Politikai jogok Nemzetközi Egyezményt az Emberi Jogi Bizottság (Human Rights Committee - CCPR), a Gyermek Jogairól szóló Egyezményt a Gyermekjogi Bizottság (Committee on the Rights of the Child - CRC), a Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Egyezményét, a Gazdasági, Szociális és Kulturális Jogok Bizottsága (Committee on Economic, Social and Cultural Rights – CESCR), a Faji Megkülönböztetés Valamennyi Formájának Kiküszöböléséről szóló Nemzetközi Egyezményt, a Faji Megkülönböztetés Kiküszöbölésének Bizottsága (Committee on the Elimination of Racial Discrimination – CERD), a Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Minden Formájának Felszámolásáról szóló Egyezményt, a Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Kiküszöbölésének Bizottsága (Committee on the Elimination of Discrimination against Women – CEDAW), a Kínzás, és Más Kegyetlen, Embertelen vagy Megalázó Bánásmód vagy Büntetés Elleni Egyezményt, a Kínzás Elleni Bizottság (Committee against Torture – CAT), az ahhoz csatolt kiegészítő jegyzőkönyvet (OPCAT) pedig a Kínzás és Más Embertelen, vagy Megalázó Bánásmód, illetve Büntetés Megelőzésének Albizottsága (Subcommittee on Prevention of Torture – SPT), a Migráns Munkavállalók és Családtagjaik Jogainak Védelméről szóló Nemzetközi Egyezményt, a Migráns Munkavállalók Jogai Védelmének Bizottsága (Committee on Migrant Workers – CMW), a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogairól szóló Egyezményt, a Fogyatékossággal élő Személyek Jogainak Bizottsága (Committee on the Rights of Persons with Disabilities – CRPD), az Erőszak Következtében Eltűnt Személyek Védelméről szóló Nemzetközi Egyezményt, az Erőszak Következtében Eltűnt Személyek Bizottsága (Committee on Enforced Disappearances – CED) monitorozza.

Mi a család?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 872 0

A mindennapokban minket körülvevő, a család képzetének előhívására szolgáló képeken, plakátokon, piktogramokon legtöbbször anyát és apát látunk egy vagy több gyerekkel. A vizuális reprezentációk az úgynevezett „nukleáris család” ideáját jelenítik meg, egy olyan életközösségét, amelyre a hétköznapi szóhasználatban gyakran utalunk „A CSALÁD”-ként.

De vajon valóban csak ezt az életközösséget tekinthetjük családnak? A házasság, az intimitás, a szülőség, az ezekre vonatkozó jogok és kötelességek rendszere terén olyan forradalmi változásoknak voltunk és vagyunk jelenleg is tanúi, amelyek újragondolásra késztetnek a család fogalmával kapcsolatban. A mai társadalmakban egyre kevésbé gondolhatunk arra úgy, mint férj-feleség-gyerek hármasára, hiszen sokféle más életközösséggel is találkozunk, amelyek szintén igénylik a családként való elismerést.

Ebben a könyvben annak bemutatására vállalkozunk, hogy milyen különböző elképzelések léteznek a mai Magyarországon arról, hogy mi is a család. A lehetséges megközelítések közül egyaránt foglalkozunk a lakosság családfogalmaival és a családi élet működésére ható intézmények manifeszt vagy látens család-definícióival, rámutatva a különbségekből eredő lehetséges ütközésekre is. A kötet szerzői többféle diszciplínát képviselnek, van köztük szociológus, antropológus, nyelvész és jogász is, ami lehetővé teszi a téma több szempontból történő bemutatását.

Hivatkozás: https://mersz.hu/husz-mi-a-csalad//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave