Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


437  A középkori ars praedicandi történetét összefoglaló legfontosabb irodalom: CHARLAND 1936; ROTH, Dorothea, Die mittelalterliche Predigttheorie und Manuale Curatorum des Johann Ulrich Surgant, Bázel–Stuttgart, 1956: MURPHY, James J., Rhetoric in the Middle Ages, Berkeley–Los Angeles–London, 1974; BRISCOE–JAYE 1992. A bibliográfiai tájékozódást segíti: MURPHY, James J., Medieval Rhetoric, A Bibliography, Toronto–Buffalo–London, 19892. Ehhez sok kiegészítés található: BRISCOE–JAYE 1992, 13–16. A további korszakokat illetően minden korábbinál szélesebb körű és teljesebb áttekintés: PLETT 1995. A prédikáció elméleti kérdéseivel kapcsolatban az újabb irodalomból érdemes utalni Hans Martin Muller módszeres homiletikájának történeti fejezeteire: MÜLLER, Hans Martin, Homiletik, Eine evangelische Predigtlehre, Berlin–New York, 1996, 7–169.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave