Bartók István

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Irodalmi gondolkodás Magyarországon 1630–1700 között


680  Továbbá kegyes olvaso, ha mi ez könyvecskében te néked nem tettzenek (a’ mint hogy ugyis lehet) a’ szóknak nem igen himes, és a’ sententiáknak minden Ciceroi ékességnelkülvalosága miatt, ne mindgyárt vesd meg az egész könyvet, se engemet gyalázattal ne illess, hanem a’ benne lévő dolognak fundamentumát nézzed: Nem volt itt nekem szándékom hbgy azok elött (kik az egész tudományt telyességgel bé nyelni láttatnak) magamot mutogassam, mivelhogy az idegeny nyelvnekis mivolta azt nem engedte volna, hanem hogy amaz együgyű buzgo lelkeknek, kik még tudomány nélkül szükölködnek, valamit használhassak”; BÖKÉNYI FILEP 1652, A keresztyén olvasóhoz.

"Sokkal magyarabbúl szólhatnánk és írhatnánk"

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 034 2

A könyv a korszak magyarországi és erdélyi szerzőinek elméleti munkásságát mutatja be, legnagyobbrészt eddig feldolgozatlan források feltárásával és rendszerezésével. Az értékelés alapja az összefüggés az európai mintákkal.

A hazai szerkesztésű kézikönyvek sorában először a grammatikai és a poétikai munkákat tárgyalja, a második részben a logikai, a harmadikban a retorikai összefoglalókat. Az utóbbiak között a világi ékesszólástant az egyházi retorikák követik: az imádkozás- és prédikációelméleti traktátusok. Az önálló kiadványok áttekintése után elszórt megjegyzésekből bontakoznak ki a korabeli szerzőknek az irodalomra vonatkozó jellemző elgondolásai, különös tekintettel a stiláris követelményekről és a fordításirodalom kérdéseiről megfogalmazott nézetekre.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bartok-sokkal-magyarabbul-szolhatnank-es-irhatnank//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave