Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A fontosabb lézertípusok jellemzői

A lézerfizika négy fő lézercsaládot különböztet meg: a gáz-, folyadék-, szilárdtest- és félvezető lézerekét. Az ötödik családot az ún. szabadelektron lézerek jelentik, amelyekben elektronokat kényszerítenek mágnesek között hullámmozgásra, és ezáltal fénykibocsátásra. Ezek azonban nagyméretű, speciális konstrukciók, az analitikai spektroszkópiában még nem alkalmazzák, ezért itt sem tárgyaljuk őket. A négy elterjedt kategórián belül a lézerek számtalan típusa állítható elő, ezért mindegyikük bemutatása természetesen itt nem lehetséges; a téma részletes tárgyalásával azonban számos könyv foglalkozik (pl. [3, 16, 17, 21, 22]). Az alábbi alfejezetek a négy nagy lézercsalád működési elvét, főbb jellemzőit néhány kiválasztott tagjuk bemutatásán keresztül ismertetik. A kiválasztott lézerek többsége meghatározó szerepet tölt be a lézerspektroszkópiában. Az optikai és elektromos tulajdonságok, használati jellemzők megismerése a később ismertetendő spektroszkópiai alkalmazások kísérleti leírásainak megértése miatt is szükséges.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave