Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


1.1. Az állami közösség érdeke az alapértékeinek megtartása

A büntetőjog nem mindenütt avatkozhat be, ahol a társadalmi élet zavara lép fel, hanem a társadalmi rend alapértékeinek védelmére kell korlátozódnia. A büntetőjognak az a feladata, hogy ezeket az alapértékeket védje és oltalmazza. Minden büntetőjogi norma alapja az alapvető fontosságú értékekre, érdekekre vonatkozó pozitív értékítélet, amely értékek az emberek közösségi együttélése számára nélkülözhetetlenek és ezért az állam kényszerítő hatalmával védendők. Döntő kérdés, mely értékek, érdekek olyan súlyúak és jelentőségűek, hogy büntetőjogi védelmet igényelnek. Erre választ adhat az Alkotmány értékrendje, amelynek élén az alapvető, az elidegeníthetetlen emberi jogok állnak. Ennek megfelelően ilyen elementáris fontosságú értékek, „életjavak” közé tartozik például az emberi élet, a testi épség, a személyes cselekvési és mozgásszabadság, a tulajdon, a közlekedés biztonsága. Ezek az értékek a jogrend védelmi körébe való felvétellel – büntetőjogi kifejezéssel – jogi tárgyak lesznek. Természetesen nem csupán az egyes személyek elemi érdekei szorulnak büntetőjogi védelemre, hanem a társadalom, a közösség alapvető érdekei is. A jogi tárgyak védelme révén szolgálja tehát a büntetőjog a közösségi lét alapfeltételeinek megvalósítását és a jogbéke megóvását.87

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave