Veszprémi Tamás

Általános kémia


A titán elektronkonfigurációja [Ar]4s23d2. A két d-elektron viszonylag könnyen eltávolítható. Az így kapott Ti2+-ion elektronkonfigurációja [Ar]4s2, mely egy lezárt alhéjat tartalmaz. A zárt alhéjról sokkal nehezebb eltávolítani az elektronokat, mint korábban a nyílt d héjakról, így a titán vegyületeiben elsősorban +2-es oxidációfokkal fordul elő. Nagyobb elektronegativitású elemekkel (pl. fluorral vagy klórral) reagáltatva a fémet az [Ar]4s1 konfigurációjú Ti3+, vagy az [Ar] konfigurációjú Ti4+-t tartalmazó vegyületek is előállíthatók. Ezek azonban szívesen vesznek föl elektront, így oxidálószerként viselkednek. Az előbbiek alapján azt várjuk, hogy VF5, CrF6, stb. is létezhet. Figyelembe kell azonban venni azt is, hogy a központi atom töltése nem lehet tetszőlegesen nagy, illetve a központi atom körül csak néhány ligandum fér el. Ennek megfelelően azt várjuk, hogy csupán a periódus elején lévő fémeknek létezik maximális oxidációs fokú fluoridja. Valóban, a króm(VI)-fluoridot (CrF6) előállították ugyan, de ez a vegyület nagyon instabilis (–100 oC fölött elbomlik), MnF7, FeF8 stb. pedig már nem is létezik.

Általános kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 051 9

A kémiának számos ága létezik (szerves, szervetlen, fizikai, analitikai, bio- és polimerkémia stb.), de általános kémia nevű diszciplínát nem ismerünk. Mégis: a General Chemistry, Allgemeine Chemie, Общая химия, kifejezések jól ismertek az egész világon. A világ minden részén százszámra találhatók ilyen címmel könyvek, és aligha van olyan egyetemi kémia fakultás, ahol ez a tantárgy ismeretlen. Az általános kémia kurzusok és könyvünk célja az, hogy az olvasó középiskolából hozott kémiai ismereteit olyan szintre segítse, amelyre a fenti szaktárgyak alapozhatnak. Feladata az alapfogalmak definiálása, mintegy a kémiai nyelv alapszókincsének megismertetése, a fontosabb fizikai és kémiai jelenségek és összefüggések megvilágítása.

A könyv több - tipográfiailag is elkülönített - szinten használható. Anyaga a középiskolai kémiától elvezet az egyetemek másod- és harmadéves fizikai kémia tárgyáig. A fontos jelenségek mellé a haladók számára mélyebb magyarázatokat mellékel, melyeket a kezdők nyugodtan átugorhatnak anélkül, hogy ez gátolná a fő gondolatmenet megértését. Az olvasót számos érdekesség, tudománytörténeti kitekintés, rengeteg színes ábra, fénykép és több száz kidolgozott példa is segíti.

Könyvünk elsőrendű célja tehát adott: bevezetés vagy inkább átvezetés a felsőfokú kémiába. A megcélzott olvasókör is adott: érdeklődő középiskolásoknak éppúgy szól, mint első- és másodéves, kémiát tanuló egyetemi hallgatóknak. Emellett ajánlható a középiskolák kémiatanárainak is: számos, a középiskolákban is könnyen használható anyagot tartalmaz - másként, mint ahogyan a középiskolákban általában tanítani szokás. Végül, de nem utolsósorban ajánljuk a könyvet mindazoknak, akik bármikor, bármilyen szinten belekóstoltak vagy belemerültek a kémia izgalmas világába.

Hivatkozás: https://mersz.hu/veszpremi-altalanos-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave