Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


59 Lord Ernest Rutherford (1871–1937) a 20. század elejének egyik legjelentősebb atomfizikusa. Új-Zélandon született. Tanulmányait Wellingtonban kezdte, és az angliai Cambridge-ben fejezte be. Meghívást kapott a kanadai Montreal egyetemére, ahol a fizika tanszéket vezette. Otto Hahn később elmondta, hogy életének legszebb éveit töltötte itt, és dicsérte a tanszéken uralkodó alkotó légkört. Rutherford 1907 és 1919 között a Manchesteri Egyetem fizikaprofesszora volt, majd a Cambridge-i Egyetemen tanított. Már 1898-ban megkülönböztette az urán által kibocsátott sugárzás különböző fajtáit. A hallei Friedrich Ernst Dornnal egy időben felfedezte a „rádium-emanációnak” nevezett nemesgázt. 1909-ben rájött, hogy az alfa-sugarak tulajdonképpen héliummagok. Miután Hans Geiger szórási kísérlete megállapította, hogy a sugarak iránya a vizsgált anyagon áthaladva megváltozik, Rutherford ennek alapján feltételezte, hogy az atomoknak van egy magjuk, amely nagyon kicsi, de az atom szinte teljes tömege ebben koncentrálódik. Rutherford 1908-ban kémiai Nobel-díjat kapott. Tevékenységéről lásd: Oliphant, Mark: Rutherford – Recollections of the Cambridge Time, Amsterdam, 1972.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave