Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


IV.3. Örökségekre épülő tematikus utak

Tematikus utaknak nevezzük azokat a turisztikai termékeket, amelyek több város és település természetes vagy épített attrakcióit kapcsolják össze egy azonos téma mentén (Puczkó–Rátz, 2011). A tematikus utak gyalogosan, biciklivel, lóháton, tömegközlekedési eszközzel, motorkerékpárral vagy autóval is végigjárhatóak. Az örökségutak gyökerei az ősi kereskedelmi és a középkori zarándokútvonalakban eredeztethetőek, mint például a Selyemút vagy a Canterbury-t és Rómát összekötő Via Francigena23 zarándokút. Ezek olyan, már meglévő, földrajzi értelemben is létező, ismert útvonalak, amelyek önmagukban is örökségértéket képviselnek, és megismerésük, megtapasztalásuk tanulásra, ismeretszerzésre és szórakozásra egyaránt lehetőséget biztosít. A hetvenes években jelentek meg először az önvezetéses örökség utak, és ért el sikereket azok turisztikai reklámozása. A tematikus útvonalak egyik előnye, hogy viszonylag egyszerűen és költséghatékonyan kiépíthetőek. Továbbá a népszerű városok és örökségattrakciók mellé olyan településeket és kulturális erőforrásokat is bekapcsolnak, amelyek általában kevésbé ismertek a turisták körében, ezáltal kiterjesztve a turizmus gazdasági és társadalmi hatásait.

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave