Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


144 A newtoni tanok első úttörője Pierre Louis Moreau de Maupertuis volt. Az empirizmus később elsősorban Voltaire és Jean le Rond d’Alembert művei által vált ismertté Franciaországban (Cassirer 1932, 55 és 90). A karteziánusok és a newtoniánusok vitája Franciaországban 1730 körül kezdődött (Charlton 1984, 68). Kiernan (1973, 13) ezt a vitát, mely egyúttal mint a „mechanisztikusok” és az „organicisták” közötti vita is zajlott, a 18. századi francia gondolkodás kulcsának nevezi. A két szemléletmódról részletesebben lásd Cassirer (1932, 51–52); Koyré (1965, 79) és Markie (2008) munkáit.

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave