Drexler Dóra

Táj és tájértelmezés

A táj jelentésváltozásának összehasonlító kultúrtörténeti vizsgálata Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján


248 Kozmológiájában (monadológia) Leibniz az absztrakt univerzum képzetét szubsztanciális, az egyéni tökéletesedésre irányuló gondolatokkal kombinálta, melyeket már a skolasztikában megfogalmaztak. Egyúttal összehangolta az Istenen alapuló és (a racionalizmus jegyében) az értelemre támaszkodó világképeket. Világrendszerében mind a matematikai-fizikai, felvilágosult-racionalista, mind pedig a teleológiai, vallásos világnézetek érvényben maradtak. Herder gondolatainak forrásaként Leibniz mellett gyakran említik Baruch de Spinoza nevét is. Leibniz filozófiájáról lásd például Cassirer (1902) valamint Totok és Haase (1966) gyűjteményes kötetét. Külön arról, hogyan alakult át a leibnizi kozmológia a herderi történelemfilozófiában, lásd Eisel 1982, 160 skk. és Kirchhoff 1995, 181 skk.

Táj és tájértelmezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 947 4

Mi a táj? Mit jelent számunkra és miért? Milyen gondolatokat, ideálokat és formákat társítunk hozzá, és hogyan alakult ki, illetve változott meg a róla alkotott elképzelésünk az idők folyamán? A könyv, amit az Olvasó a kezében tart, ezekkel a tájkutatás szempontjából alapvető kérdésekkel foglalkozik, méghozzá egy nemzetközi összehasonlítás keretében. Nem elsősorban a tájfogalom és a tájábrázolás bölcsőit, a reneszánsz Itáliát és a 16. századi Németalföldet vizsgálja, hanem Anglia, Franciaország, Németország és Magyarország példáján keresztül mutatja be az európai tájfelfogások jelenkori sokszínűségét és annak kultúrtörténeti okait.

Ajánljuk e könyvet minden tájjal foglalkozó hallgató, kutató, oktató és gyakorló szakember számára. Továbbá mindazoknak, akik árnyaltabb képet szeretnének kapni a természetről, a társadalomról, valamint az ember ezekben játszott szerepéről alkotott európai elképzelések történetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/drexler-taj-es-tajertelmezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave