Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


A rómaiak

Ezzel a múlttudománnyal ismerkedtek meg a rómaiak – először éppen a Rómában követségben járó Kratés révén. Érthető tehát, ha különösen eleinte a római nyelv- és irodalomtudomány is sztóikus szellemiségű volt, így a temérdek munkát író polihisztor, M. Terentius Varro munkássága is (Kr. e. 116–27). Módszerében, szemléletében Varro nem sok újat hozott, de nagyszámú nyelvtudományi, irodalomtudományi, régiségtani művében római anyagra alkalmazta példaképeinek módszereit, és a későbbi korok belőle merítették tudásukat. Nagyjából ugyanez áll a római nyelvtudomány egyéb alkotásaira is. Verrius Flaccus (Kr. e. 55 körül – Kr. u. 20 körül) Augustus korában hatalmas értelmező szótárt készített, mely azonban csak Pompeius Festus (Kr. u. 2. sz.) kivonatában, sőt részben csak Paulus diaconus (Kr. u. 8. sz.) e kivonatból készített kivonatában maradt ránk. A későbbiek szempontjából jelentősek a nyelvtanok. Ezek közül római vonatkozásban Remmius Palaemon (Kr. u. 1. sz.) volt úttörő. A számos későbbi közül Donatusé (4. sz.) az egész középkoron át használatos volt.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave