Ambrus István, Farkas Ádám

A compliance alapkérdései

Az etikus vállalati működés elmélete és gyakorlata


Az internal investigation fogalma

A visszaélés-vizsgálat (vagy vállalati belső felderítés; angolszász kifejezéssel: internal investigation1) egy olyan belső eljárás, amelynek célja a vállalat szervezeti keretei között2 a múltban lezajló, visszaélésgyanút felvető cselekmény (cselekménysorozat) vizsgálata, értékelése, arra adott szervezeti válaszlépés meghatározása, illetve – a vállalati eszközrendszer keretei között – szankció alkalmazása, vagy szankció alkalmazásának kezdeményezése a hatóságok felé. A tágabb értelemben vett visszaélésgyanú megfogalmazódhat magán-, közigazgatási, szabálysértési, valamint büntetőjogi szempontból releváns jogsértésekre, valamint akár a konkrét jogsértést nem jelentő, de a vállalat által saját maga felé meghatározott etikai normákkal ellentétes cselekmények vonatkozásában.3 A visszaélés-vizsgálat gyakorlatilag minden vállalat életében jelen van, még akkor is, ha az nem tudatos és nincs szabályozott belső folyamata, hiszen a vezetők, tulajdonosok4 érdeke az, hogy a vállalatot károsító visszaélések feltárásra megtörténjen. Komplexebb, főként nemzetközi környezetben működő vállalatoknál az internal investigation már szabályozottabb módon, a szervezeti compliance-management részeként jelenik meg, azaz – ideális esetben – része azoknak a szabályozott eljárási mechanizmusoknak, amelyek fő célja, hogy a szervezet tagjait jogkövető magatartásra ösztönözze. Az internal investigation represszív eszköz, azaz – szemben a preventív eszközökkel – szerepe nem a visszaélések bekövetkezésének megakadályozása, hanem a bekövetkezett visszaélések kezelése. Nagyvállalati környezetben, kockázatos vagy compliance-szempontból érzékeny iparágakban (pénzügyi szektor, gyógyszeripar, olajipar stb.) jellemző gyakorlat, hogy a belső visszaélések kivizsgálásával dedikált személy vagy csapat foglalkozik, professzionális tanácsadók bevonásával. Visszaéléseknek és más compliance kockázatoknak kevésbé kitett vállalatok esetében nem indokolt, hogy dedikált munkaerőt foglalkoztassanak a – jó esetben – szórványosan előforduló visszaélések kezelésére. A tapasztalatok szerint az ilyen vállalatok esetében az optimális megoldás a visszaélések vizsgálatában tapasztalt, megfelelő külső tanácsadó eseti bevonása lehet.

A compliance alapkérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 934 4

Az etikus vállalati működés és az ehhez szorosan kapcsolódó compliance fogalma elsőre nehezen magyarázható és érthető a magyar (jogi) gondolkodás logikája mentén. Tükörfordításban a szó „megfelelést” jelent, pontosabban pedig a különböző jogszabályoknak (jogi normáknak), valamint belső, a vállalat által saját maga által – tulajdonosai, munkavállalói, szerződéses partnerei számára – felállított, részben szintén jogszabályokon, részben pedig erkölcsi-etikai alapokon nyugvó (pl. adott esetben etikai kódexekbe foglalt) normáknak való megfelelést jelenti. Újabban pedig már a – szabályoknak akár betű szerint –megfelelő („compliant”) működés önmagában nem is elegendő az etikusnak nevezhető működéshez, annál több kell, mégpedig az, hogy egy adott vállalat szervezetét, annak minden szintjét szellemiségében is áthassa az ún. compliance-kultúra.

Könyvünkben a hazai szakirodalomban úttörő feladatra vállalkozva bemutatjuk az etikus vállalati működés körében felmerülő jelentősebb kérdéseket, továbbá részletesen elemzünk olyan lényeges esetköröket, mint amilyen az internal investigation (belső vállalati visszaélés-vizsgálat), illetve a whistleblowing (közérdekű bejelentés). Az említett intézmények elméleti és gyakorlati kérdéseinek bemutatásán felül megvizsgálunk olyan aktuális problémákat, mint a bűnügyi compliance, az adatvédelem bizonyos vonatkozásai, a compliance szabványosítása, illetve megjelenése egyes speciális vállalati szférákban. Erre figyelemmel könyvünk ajánlható minden olyan elméleti és gyakorlati szakembernek, aki többet szeretne tudni a vállalati működés ezen dinamikusan fejlődő témaköréről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ambrus-farkas-a-compliance-alapkerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave