Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi statisztika (ENyÜBS)

Magyarország jelenleg legrégebben működő kriminálstatisztikai rendszerét a belügyminiszter és a legfőbb ügyész 1963-ban kiadott, az egységes rendőrségi, ügyészségi bűnügyi statisztikáról szóló 0011/1963. BM-LÜ együttes utasításával hozta létre, a rendszer 1964. január 1-je óta működik. A korábban ERÜBS (egységes rendőrségi és ügyészségi statisztika) néven ismert rendszer megnevezése 2010-től ENyÜBS (egységes nyomozó hatósági és ügyészségi statisztika), jelezve, hogy a rendőrségen kívül például a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által végzett nyomozások adatait is tartalmazza. 2018. július 1-jétől az adatgyűjtésnek két, egymástól tartalmilag elkülönülő alrendszere van, egyrészt a kezdeményezett büntetőeljárásokra vonatkozó adatgyűjtés (kezdeményezett büntetőeljárások statisztikája, ENyÜBS-KBS), másrészt a nyomozó hatóság és az ügyészség által büntetőeljárás során meghatározott módon befejezett, valamennyi megfigyelési egységre vonatkozó adatgyűjtés (befejezett büntetőeljárások statisztikája, ENyÜBS-BBS). A megújult rendszerrel kapcsolatos hatályos szabályokat a Be. 866. § (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a belügyminiszter rendelete tartalmazza.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave