Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bevezetés

Az állam monopolizált büntetőhatalmának kialakulásával az áldozatok korábbi szerepe hanyatlásnak indult. Ezt követően hosszú ideig az az ideológia érvényesült, hogy a büntetőjog közjogivá válására figyelemmel nem szükséges a bűncselekmények áldozataival foglalkozni, mert az állam képviseli az egész társadalom, beleértve az áldozatok érdekeit is. A 18–19. századi tettorientált büntetőjogi kodifikációk során egyaránt figyelmen kívül hagyták a bűncselekmények elkövetőinek és elszenvedőinek szempontjait. Elméleti síkon az áldozat érdekeinek előtérbe kerülését a tettesorientált pozitivista iskola kialakulása segítette elő. „A szemléletváltozás, amely a bűncselekményt és elkövetőjét új megvilágításba helyezte, nem maradt hatástalan arra a személyre sem, akit a sérelem leginkább és legközvetlenebbül érint, és előtérbe kerülhetett az áldozat.” (Barabás 2014: 17) Az olasz pozitivizmus megteremtői és képviselői (ld. 2.3.3. fejezet) közül Enrico Ferri a tettorientált irányzattal szembeni fellépése során többek között az áldozatnak a bűncselekménnyel okozott kár reparációját is szorgalmazta. Az áldozatok érdekei, emberi jogai, illetve az elkövetők alapvető jogai közötti egyensúly helyreállítására azonban csak a 20. század közepétől erősödött fel az igény.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave