Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


27.1. táblázat: A rendészet angolszász és kontinentális modellje
ANGOLSZÁSZ MODELL
KONTINENTÁLIS MODELL
Az írott alkotmány hiánya,
amit Angliában és Walesben a történeti alkotmány forrásai pótolnak. Az angol belső jognak 1998 óta része az Emberi Jogok Európai Egyezménye.
Az írott alaptörvények
azok a források, amelyekből a francia–porosz mintához tartozó országok rendészetei hatósági felhatalmazásukat merítik. Gyakran idézik a francia forradalom Deklarációjának XII. pontját, amely szerint a karhatalom feladata nem a végrehajtó hatalom szolgálata, hanem a közösség védelme. A karták meghatározzák a rendészet működését, tiltják az emberi jogok önkényes korlátozását, az alkotmánytörvénybe emelik a büntetőeljárás legfontosabb alapelveit, amelyek így kötelezőek a rendőrségi nyomozásokra is, végül az alkotmánybírósági kontroll megjelenésével a rendészet jogának alkotmányos ellenőrzését is lehetővé teszik.
Decentralizált közigazgatás,
amelyre nem csupán a központi állami bürokrácia csekély súlya jellemző, hanem az is, hogy a közigazgatási hatósági jogkörök a területi önkormányzatokból, és nem a központi államhatalomból vezethetőek le.
Központosított civil államigazgatás,
amelynek első hivatala a kontinensen a rendőrség lett még az abszolutizmus korában, jogállami formáját pedig a felvilágosodás hatására a francia forradalmat követő nagy európai kodifikációs folyamatban nyerte el.
A büntető igazságszolgáltatás a vádelv alapján működik,
ami a legszélesebb opportunitást biztosítja a büntetőeljárási szervek számára.
Nyomozási elven alapuló büntető igazságszolgáltatás,
amely a legalitás talaján az állam büntetőigényének feltétlen érvényesítését követeli meg. A rendőrségi nyomozás azonban viszonylag későn, a 19. század végén vált a büntetőeljárás integráns részévé, ami azt is jelentette, hogy az előkészítő szakaszban is érvényesültek, habár korlátozott mértékben, a büntetőeljárási garanciák.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave