Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Közszolgálati kivétel

Ahogyan az állásajánlatokra való jelentkezésnél láttuk, az állampolgársági alapú megkülönböztetés igazolható lehet a betölthető állás jellege miatt a megkívánt nyelvismerettel kapcsolatos feltételek érvényesítése során. Ezen túl a közszolgálatban végzett munka [EUMSZ 45. cikk (4) bekezdés] (illetve az ilyen állásokra jelentkezés) esetén is érvényesülhetnek jogszerű korlátozások. Az EUMSZ 45. cikk (4) bekezdése szerint a munkavállalók szabad mozgására vonatkozó EUMSZ 45. cikk rendelkezései nem vonatkoznak a közszolgálatban történő foglalkoztatásra. A közszolgálat fogalmát mint az általános elv alóli kivételt úgy kell értelmezni, hogy hatályát csak arra korlátozzuk, ami feltétlenül szükséges a tagállami érdekek védelméhez.1 A közszolgálat fogalma is autonóm, az Európai Unió egészében egységesen kell értelmezni, az uniós fogalom szempontjából nem a tagállami minősítésnek van jelentősége,2 és kereteinek meghatározása nem hagyható az egyes tagállamok mérlegelésére.3 A közszolgálat fogalma alá csak az olyan tisztségek tartoznak, amelyek az azokat betöltő személyek részéről az államhoz fűződő különleges szolidaritási kapcsolatot,4 valamint az állampolgársági kötelék alapját képező jogok és kötelezettségek kölcsönösségét feltételezik.5 A Bíróság arra mutatott rá, hogy több szigorú6 feltételnek kell együttesen teljesülnie ahhoz, hogy valamely tisztség a közszolgálat fogalma alá tartozzon. A tisztségnek közvetlenül vagy közvetett módon részvételt kell jelentenie a közhatalom gyakorlásában, és azon tisztségek ellátásában, amelyek célja az állami vagy más hatósági közérdek megóvása7. A hátrányos megkülönböztetés általános tilalmától való eltérés e két feltétel teljesülése esetén is csak akkor igazolható, ha a közhatalom gyakorlására nem csak időszakosan kerül sor, vagy ha az a tisztség teljes tevékenységének nem csak csekély részét teszi ki.8 Az EUMSZ 45. cikk (4) bekezdésében foglalt kivétel nem alkalmazható az olyan foglalkoztatásra, amely bár állami szervnél vagy valamely más, a közjog hatálya alá tartozó szervezetnél történik, de nem jogosít fel igazi közszolgálati feladatok elvégzésére9.

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave