Szanyi Miklós, Szunomár Ágnes, Török Ádám (szerk.)

Trendek és töréspontok II.


1 Teece eredeti modellje (Teece, 1986) azt is leszögezi, hogy az innovációból fakadó üzleti előnyök kihasználásához elengedhetetlenek továbbá a szellemi tulajdonjog védelmét biztosító mechanizmusok. Mivel egy-egy új termék ma már ritkán alapul egyetlen szabadalmaztatott találmányon, legtöbbször szabadalmak sokaságával függ össze (a digitális korban különösen megnőtt azoknak a találmányoknak a száma, amelyekre egy-egy új megoldás ráépül), a szellemi tulajdonjog védelmét biztosító mechanizmusok kihasználásának képessége (például a stratégiai szövetségek megfelelő menedzselése) is elengedhetetlen ahhoz, hogy az innovációt célzó beruházások megtérülése megfelelő mértékű legyen. Említést érdemelnek továbbá az infrastrukturális és technológiai előfeltételek, amelyek az adott technológiai újdonság működéséhez nélkülözhetetlenek – ez utóbbiak a digitális korban még komplexebb feltételcsomagot takarnak (Teece, 2018).

Trendek és töréspontok II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 655 9


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A kötet a Világgazdasági Tudományos Tanács második, 2019/20-as évadában megvitatott világgazdasági elemzéseket tartalmazza. Az évad során olyan érdekes és aktuális világgazdasági jellegű témák kerültek a Tanács elé, amelyek vagy a kelet-közép-európai régióval foglalkoznak, vagy olyan térségek gazdasági helyzetére, kihívásaira koncentrálnak, amelyek az utóbbi időben Magyarországon is a tudományos érdeklődés homlokterébe kerültek. Az előadók és opponensek – tehát a kötet későbbi szerzői – különböző szempontokból dolgozták fel az egyes témákat, így a közgazdasági megközelítések mellett megjelenik a történészi, bölcsészettudományi, sőt az üzleti aspektus is.

A kötet fejezetei a világ különböző régióra, országaira fókuszálnak, mégis van bennük közös vonás: a megkésett, de sikeres iparosodás nem mindig felhőtlen utóéletét tárják fel. Különösen Törökország és Brazília, de váltakozva több közép-európai ország is felzárkózási sikertörténetnek számított az ezredforduló táján, amit a gyors GDP-növekedés mellett az exportszerkezet látványos átalakulása és a globális értékláncokba való sikeres bekapcsolódás fémjelzett. Mindezt azonban növekvő társadalmi egyenlőtlenségek, környezeti problémák és olykor a politikai instabilitás tünetei kísérték.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szanyi-szunomar-torok-trendek-es-torespontok-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave