Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


79 Raphael Sorkin felhívta a figyelmemet arra, hogy e speciális játékmodell fejlődése egy bizonyos értelemben „kiszámítható” oly módon, amely nem nagyon különbözik attól, amit (mondjuk) a newtoni rendszerek esetében csinálunk. Elképzeljük a számítások egy C1, C2, C3 … sorozatát, amely segítségével kiszámíthatjuk rendszerünk viselkedését egyre távolabbi időben korlát nélkül egyre növekvő pontossággal. Jelen példánkban ezt CN következő definíciójával érhetjük el: engedjük futni a Tu(m) Turing-gép-műveletet N lépésig, és „higgyük” azt, hogy Tu(m) = □, ha ezalatt nem áll le. Játékmodellünket azonban nem lenne nehéz úgy módosítani, hogy ellenálljon az ilyenfajta „számításnak”, be lehetne vezetni olyan fejlődést, amely Tu(m) = □ helyén kétszeresen kvantifikált állításokat tartalmaz, mint például azt, hogy „T(q) megáll minden q-ra”. (Egy példa az ilyen állításokra az a megoldatlan probléma, hogy végtelen sok ikerprímszám van, azaz olyanok, amelyek kettővel különböznek egymástól.)

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave