Gubán Ákos, Mezei Zoltán, Sándor Ágnes

Javíthatók-e a nem javítható folyamatok?


A negyedik generáció az informatikai korszak harmadik fázisa az üzleti folyamatok menedzsmentjével (BPM), amely a 2000-es évektől származtatható. E korszak fő célja a folyamatos átalakulás, a rugalmasság és a modularitás volt. A korszerű technológiák a vállalati alkalmazásintegráció (EAI: Gable, 2002), a szolgáltatásorientált architektúra (SOA: Brahe, 2007), a szemantikus objektummodell (SOM: Flender–Hettel, 2008) és a teljesítménykezelési rendszerek (PMS: Lawler, 2003). Az eszközök a testreszabási módtól a BPM-eljárásokig terjednek, mint például az integrált tervezési keretrendszer (IDBF: Cheng et al., 2008), a benchmarking-orientált folyamatújítás (BOPR: Pesama et al., 2013), az üzleti folyamatok szabványosítása (BPS: Hall–Johnson, 2009) és az esemény-állapot hatású számítástechnika (ECA: Perumal et al., 2013). Néhány ilyen eszköz nagyon intenzív szolgáltatási irányultságú (különösen a SOA és az ECA), mások inkább a többé-kevésbé sikeres szolgáltatáshoz igazodnak.

Javíthatók-e a nem javítható folyamatok?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 760 0

A közpénzügyi gazdálkodási folyamatok hatékonyságjavítása nagy kihívást jelent a téma iránt elkötelezett kutatóknak, mert a nemzetgazdaság e területe nagyon szabályozott. Ez egyrészt a jogszabályi környezetet jelenti, másrészt az arra épülő kötött, belső szabályozást.

A közpénzügyi gazdálkodási folyamatok szélsőséges, egyedi jellegzetességgel rendelkező esetet képeznek a gazdálkodási folyamatok hatékonyságjavítási szempontjából. A vizsgált rendszerekben feltárt folyamatok és fluidumok alapján a csomóponti humán erőforrás percepcionális vizsgálatát végezzük el, amely segítségével próbáljuk a folyamatok hatékonyságának javítását elérni.

A folyamatjavításra egy másik utat is bemutatunk, a csomóponti transzformációk változtatásának segítségével.

A percepcionálisan érzékeny humán erőforrás és a nem kellően hatékony transzformációk javításával a költségvetési gazdálkodási folyamatok szigorú jogszabályi keretek közötti változtatása segítségével további hatékonyságnövelési eszközöket is bemutatunk a könyvben. Mindezeket a folyamatok mögött működő információs és szabályozási rendszer elemzésével támogatjuk meg, amellett, hogy rögzítjük a folyamatjavítások visszafordíthatatlanságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/guban-mezei-sandor-javithatok-e-a-nem-javithato-folyamatok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave