Conflict and Peace in Western Sahara – The Role of the UN’s Peacekeeping Mission

Vérző Szahara – A MINURSO békefenntartó művelet

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Póczik Szilveszter

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

CSc/PhD, Országos Kriminológiai Intézet

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskola
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

DOI: 10.1556/2065.184.2023.6.15
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Afrika északnyugati partján fekvő Nyugat-Szahara Marokkóval, Mauritániá­val és Algériával határos területe 1976-ig spanyol ellenőrzés alatt állt. 1979-ben Marokkó a terület nagy részét megszállta, de az annexiót 2017-ig az ENSZ tagállamai nem ismerték el. Végül 2020-ban az USA elismerte Marokkó fennhatóságát. Az 1976-ban létrejött POLISARIO Front (Frente Popular de Liberación de Saguía el Hamra y Río de Oro) előbb a spanyol, majd a marokkói gyarmatosítók ellen folytatott függetlenségi háborút. A felkelők által kikiáltott Szaharai Arab Demokratikus Köztársaság (SADR) kormánya máig Algériában működik. A felszabadító harc eredményeként a terület keleti része önállóvá vált, amelyet a Marokkó által izraeli segítséggel épített műszaki zár (BERM) választ el a megszállt nyugati résztől. A nyugat-szaharai menekültek algériai menekülttáborokban élnek. A fegyveres konfliktus 1991 óta megszakításokkal szünetel. Az ENSZ nyugat-szaharai népszavazási és békefenntartó missziója MINURSO (United Nations Mission for the Referendum in Western Sahara) néven 1991-ben jött létre azzal a feladattal, hogy biztosítsa a hovatartozásról vagy függetlenségről szóló népszavazás előkészítését. A népszavazásra azonban máig nem került sor. A MINURSO tevékenysége jobbára a tűzszünet felügyeletére korlátozódik.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

2023 első napjaiban jelent meg Besenyő János, Joseph Huddleston és Yahia Zoubir angol nyelvű tanulmánykötete a MINURSO-békeműveletről a Routledge Kiadó gondozásában. A kötet szerzői, köztük több magyar szakértő, sorra veszik az ENSZ nyugat-szaharai békeműveletének történelmi, jogi, katonai és politikai aspektusait.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Marco Balboni leszögezi, hogy a MINURSO céljai nem valósultak meg. Előrelépés akkor várható, ha a nemzetközi közösség kimondja, ki a megszálló, és hogyan szankcionálható az önrendelkezési jog megsértése. Meriem Naïli szerint a hidegháborút követően a Capstone-doktrína jegyében az ENSZ békeműveletei új politikai dimenziókat nyertek. Carlos Miguel a MINURSO keletkezésének jogtörténeti vonatkozásait dolgozta fel, kimutatva azokat az okokat, amelyek miatt a konfliktust sem a Waldheim-terv, sem az Afrikai Egységszervezet nem volt képes enyhíteni. Yolanda Souto a MINURSO tevékenységében korrupt magatartásformákra derített fényt. Jacob Mundy megállapítja, hogy Nyugat-Szaharában a tűzszünet 2020 novemberében összeomlott. Ennek okait főként a nemzetközi folyamatokban keresi.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kötet második fejezetének tanulmányai főként emberi jogi vonatkozásokkal foglalkoznak. Toby Shelley a MINURSO lehetőségeit emberi jogi tekintetben csapdahelyzetként értékeli. María López Belloso a MINURSO genderaspektusai kapcsán kimutatja, hogy a nők egyre fontosabb feladatokat látnak el a misszió­ban, de a nemek egyenlőségének elve mégsem érvényesül kellően: ezért nemi kvótákra és speciális képzésekre volna szükség. A Elia Quesada–Nick Brooks szerzőpáros felháborodottan teszi szóvá a MINURSO egyes katonáinak régészeti lelőhelyeken elkövetett vandál cselekményeit, amelyek megsértették a helybeliek nemzeti önérzetét, és csorbították a békemisszió tekintélyét.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kötet harmadik fejezetének nyitótanulmányát két lengyel afrikanista, Cyprian Kozera és Błażej Popławski jegyzi. Megállapításaik szerint, a konfliktusmegelőző tevékenységet akadályozza, hogy a szemben álló felek részéről hiányzik a megbékélésre irányuló akarat, emellett a terrorizmus és szervezett bűnözés is fenyegeti a missziót. Mirela Atanasiu a MINURSO logisztikai és pénzügyi bázisát vizsgálva megállapítja, hogy évről évre javul a források felhasználásának és logisztikai rendszerének hatékonysága, de az emberi jogok biztosítására és a humanitárius segítségre fordítható pénzügyi források hiányosak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Besenyő János és Pintér Marcell a MINURSO rendőri kontingensének munkáját elemezve arra a következtetésre jut, hogy az egység fegyelmi helyzete kifogástalan volt. Feladata a népszámlálás lefolytatása lett volna, de erre belátható időn belül nem kerül sor, ezért a kontingens lassan feleslegessé válik. Besenyő, korábban ezredesi rangban a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhely parancsnoka, ma az Óbudai Egyetem professzora a kötet szerkesztése mellett önálló tanulmányt szentelt a küldetés magyar résztvevői által kifejtett katonai és rendészeti tevékenységnek. Kifogásolja, hogy sem a rendőrség, sem a honvédség nem dolgozta fel elég alaposan, és nem illesztette be az oktatásba a nyugat-szaharai művelet tanulságait, annak ellenére, hogy Magyarország szerepvállalása egyre jelentősebb az afrikai kontinensen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az utolsó fejezet a békemisszióban részt vevő legfontosabb országok geo­stratégiai megfontolásaival foglalkozik. A Joseph Huddleston–Edder A. Zarate szerzőpáros szerint az USA aláássa az ENSZ nemzetközi konfliktusmegoldási kísérleteit azzal, hogy sokáig színleg támogatta az ENSZ-békefolyamatot, de közben lehetővé tette, hogy Marokkó kiaknázza a megszállt terület erőforrásait, és büntetlenül megsértse az alapjogokat. Horváth Csaba dolgozata arra hívja fel a figyelmet, hogy Kína számára a gazdasági jelenlét erősítése Afrikában prioritássá vált. A MINURSO-ban való kínai részvétel oka is elsősorban gazdasági: a globális élelmiszertermelésben nélkülözhetetlen foszfáthoz való hozzáférés. Kína leplezetten Marokkót pártolja, cserébe pedig segítséget vár pozíciói erősítésében a Földközi-tenger nyugati medencéjében. Szergej Nyikonov élesen kritizálja az ENSZ szerepét a népszavazás előkészítésében. Mivel azonban a SADR nem fordult Oroszországhoz politikai támogatásért, Oroszországnak nem kellene szerepet vállalnia a konfliktus rendezésében – írja. Ezzel szemben a francia kül- és biztonságpolitika a nagyhatalmi ambíciók jegyében Afrikában is igen aktív. Fábián Éva szerint a franciák, attól tartva, hogy Nyugat-Szahara függetlensége destabilizálná Marokkót, és veszélyeztetné a francia befektetéseket, azt látnák jónak, ha a terület Marokkón belül kapna autonómiát. Az afrikai államok is éles szemmel figyelik a regionális konfliktusokat, és aktívan vesznek részt ezek megoldásában – írja Vogel Dávid, korábban maga is afrikai békefenntartó műveletek résztvevője. A megfelelő forrásokkal rendelkező országok igyekeznek az afrikai béke és biztonság architektúrájában biztosítani az afrikai dominanciát, de kevéssé gondolkodnak gazdasági hasznok szerzésében. Souadou Lagdaf és Yahia Zoubir közös tanulmányának konklúziója szerint 2020 novemberétől a marokkói megszállók a békés szaharai tüntetőkkel szemben alkalmazott erőszakkal és a műszaki zár bővítésével durván megsértik a tűzszünetet, a MINURSO pedig haszontalanná vált: a status quo fenntartásával lényegében Marokkó érdekeit szolgálja.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A könyv az első olyan munka, amely a több mint harminc éve működő békeművelet átfogó és kritikus feldolgozását nyújtja. Ezért kiemelkedő fontosságú olvasmány a nemzetközi kapcsolatok, a nemzetközi jog és a biztonságtudomány területén dolgozók számára csakúgy, mint a leendő békefenntartók, valamint a MENA- (Middle East and North Africa) régió és a nyugat-szaharai konfliktus problémái iránt érdeklődő elméleti és gyakorlati szakemberek számára.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

(Besenyő János – Huddleston, R. Joseph – Zoubir, Yahia H. (eds.): Conflict and Peace in Western Sahara – The Role of the UN’s Peacekeeping Mission (MINURSO). London–New York: Routledge, 2022, 333 o.) DOI: 10.4324/ 9781003284895
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave