Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Változások, trendek a szervezeti struktúra területén

Legáltalánosabb tendenciaként azt emelhetjük ki, hogy ami korábban egyértelműnek tűnt, ma már korántsem az. A kötet bevezető tanulmánya világossá tette, hogy a korábban – országcsoportok kijelölésére is – alkalmazott modellek (angol, francia, német) feloldódni látszanak; egyre ritkább a „tiszta” forma. A francia-mediterrán országok jelentős részében megjelennek az unitárius-centralizált felépítéssel gyökeresen ellentétes föderalizációs jelenségek, és számos ország élen jár az angolszász megoldások átvételében. A korábban leginkább a német modellhez sorolt skandináv országok egy önálló „programadó” modellé válnak. A posztszocialista országok pedig a legkülönfélébb modelleket követik, gyakorta átgondolatlanul, véletlenszerűen, minden adaptáció nélkül „szemezgetnek” az egyes megoldásokból. Mégis érzékelhetőek – ha elmosódottabban is – modellek, és ezeket követő országcsoportok. Hajnal (2003) pl. pusztán a közigazgatási képzési programok kvantitatív elemzésével tapasztalatainkkal egyezően tudta besorolni a poszt-szocialista országokat a fő modellekbe.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave