Papp Mónika, Várnay Ernő

Az Európai Unió joga

2015. évi átdolgozott kiadás


Az állam magatartásának megítélése az EU-Szerződés 4. cikk (3) bekezdésének és az EUMSz 101., 102. cikkeinek együttes értelmezése alapján

Az állam szabályozásával nemcsak a közvállalkozásokon, általános gazdasági érdekű szolgáltatást végző vállalkozásokon keresztül befolyásolhatja a versenyt, hanem közhatalmi tevékenysége alapján a „magánvállalkozások” felett is. A Szerződés kifejezetten nem szól erről a tilalomról, a Bíróság azonban több szerződési tilalom együttes értelmezésével arra a megállapításra jutott, hogy az állam a Szerződés 3. cikk g) pontjának,1813 10. cikkének1814 és a 81., valamint 82. (hatályos 101. és 102.) cikkének együttes értelmezése alapján nem fogadhat el és nem tarthat hatályban olyan intézkedést, amely megfosztaná ezen cikkeket a hatékonyságuktól vagy a teljes és egységes alkalmazásukat károsítaná.1815 A versenyszabályok hatékony érvényesülését sérti az, ha valamely tagállam előírja vagy előnyben részesíti az EUMSZ 101. cikkel ellentétes megállapodások kötését, vagy az ilyen megállapodások hatását erősíti, akár pedig ha a saját szabályozásának állami jellegét megszünteti azáltal, hogy a gazdasági jellegű döntések meghozatalának felelősségét magán piaci szereplőkre ruházza. A fenti felsorolásból megállapíthatjuk, hogy a tagállamok a hasznos hatás doktrínáját sértik meg, ha megkövetelik (előírják), előnyben részesítik (ösztönzik, támogatják), a vállalati jogsértést megerősítik (például hatásaikat kiterjesztik, állami jogszabályba foglalják) vagy jogellenesen hatáskört delegálnak. Egy tényállásban a fenti jogsértések közül több együtt is megvalósulhat.

Az Európai Unió joga

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 611 4

A kiadvány hiánypótló jelleggel ad átfogó képet az Európai Unió jogrendszeréről. Az elsősorban egyetemi tananyagnak szánt mű, amely nélkülözhetetlen az európai jogi államvizsga letételéhez is, bemutatja az integrációs szervezet fejlődését, intézményrendszerét; jogalkotási, döntéshozatali és jogszolgáltatási rendszerét és a belső piac működését. Az európai versenyjog ismertetése mellett hangsúlyt kap a műben a közös politikák rendszerének és egyes elemeinek a bemutatása is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/varnay-papp-az-europai-unio-joga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave