Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


fellebbezés a másodfokú bíróság ügydöntő határozatával szemben
Fellebbezésnek kizárólag a másodfokú bíróság ítéletével szemben van helye, amennyiben a másodfokú bíróság a büntetőjog szabályainak megsértésével:
  • olyan vádlott bűnösségét állapította meg, illetőleg olyan vádlott kényszergyógykezelését rendelte el, akit az elsőfokú bíróság felmentett, vagy vele szemben az eljárást megszüntette,
  • olyan cselekmény miatt állapította meg a vádlott bűnösségét, amelyről az elsőfokú bíróság nem rendelkezett,
  • az első fokon elítélt vádlottat felmentette, vagy vele szemben a büntetőeljárást megszüntette.
Az első fokú ügydöntő határozattal szembeni fellebbezéstől eltérően a másodfokú bíróság ítélete elleni fellebbezésben bizonyítást indítványozni, új tényt állítani vagy új bizonyítékra hivatkozni nem lehet.
A másodfokú bíróság ügydöntő határozata ellen fellebbezésre jogosult a harmadfokú bírósághoz: a vádlott, az ügyész (a vádlott javára és terhére is), a pótmagánvádló (csak a vádlott terhére), a védő (a vádlott hozzájárulása nélkül is), valamint korlátozott körben, így kizárólag a kényszergyógykezelés elrendelése ellen, a nagykorú vádlott törvényes képviselője, házastársa vagy élettársa (a vádlott hozzájárulása nélkül is).
A vádlott terhére irányuló fellebbezést tekintve korlátozott a vád képviselőjének fellebbezési joga a másodfokú bíróság ítéletével szemben: ha az ügyész, illetőleg a pótmagánvádló az elsőfokú bíróság ügydöntő határozata ellen a vádlott terhére nem jelentett be fellebbezést, a másodfokú bíróság ítélete ellen csak a vádlott felmentése vagy az eljárás megszüntetése miatt fellebbezhet. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy ebben az esetben a pótmagánvádló egyáltalán nem fellebbezhet, hiszen a Be. alapján a pótmagánvádlót nem illeti meg a vádlott javára történő fellebbezés joga sem az első fokú, sem pedig a másodfokú ügydöntő határozattal szemben.
A másodfokú bíróság határozata elleni fellebbezést a határozat kihirdetését követően a jelenlévő jogosultak szóban, a többi jogosult a kézbesítéstől számított nyolc napon belül írásban jelenthetik be a másodfokú bíróságnál. A fellebbezést az ügyésznek és a védőnek kötelező írásban indokolnia, melyet a fellebbezésre nyitva álló határidő alatt a másodfokú bíróságnál kell előterjeszteni.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave