Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


felülvizsgálat
A sajátosan jogerőre emelkedett ügydöntő határozatoknak kizárólag az érdemi jogkérdésekkel kapcsolatos hibáinak kiküszöbölésére szolgáló, a Kúria által lefolytatható, devolutív hatályú, nem szuszpenzív rendkívüli perorvoslati eljárás.
Felülvizsgálatra büntető anyagi jogi hiba (törvénysértő döntés a bűnösség kérdésében; törvénysértő szankció), büntetőeljárás-jogi hiba (elsősorban abszolút eljárási szabálysértések) vagy más határozat (például az Alkotmánybíróság döntése) alapján kerülhet sor.
Felülvizsgálati indítvány benyújtására jogosult a terhelt terhére az ügyész, felmentés vagy az eljárás megszüntetése esetén a magánvádló, illetőleg a pótmagánvádló, a terhelt javára pedig szintén az ügyész, valamint a terhelt, a védő (kivéve, ha a terhelt ezt megtiltotta neki), a fiatalkorú terhelt törvényes képviselője, a kényszergyógykezelés elrendelése ellen – a terhelt hozzájárulása nélkül is –, a nagykorú terhelt törvényes képviselője és házastársa, végül a terhelt halála után egyenes ági rokona, testvére és házastársa.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave