Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


igazolás
Az igazolás jogorvoslat, mely a véletlenül elmulasztott határidő vagy határnap hátrányos jogkövetkezményeinek végleges elhárítására szolgál.
Önhibán kívüli mulasztás (vétlenség) esetén az igazolás benyújtására jogosultak:
  • a határidő, határnap elmulasztása esetén a terhelt, a védő, a sértett, a magánvádló, a magánfél, a pótmagánvádló, a tanú vagy a szakértő, továbbá a bírósági eljárásban az ügyész (törvényes képviselő, eseti gondnok, egyéb érdekeltek nem, csak ha tanúként megidézik őket);
  • a jogorvoslati határidő elmulasztása esetén a jogorvoslatra jogosult.
Az igazolás határideje:
  • objektív határidő: elmulasztott határidő utolsó napjától, illetve a határnaptól számított 8 nap;
  • szubjektív határidő: ha a mulasztás később jutott a mulasztó tudomására, vagy az akadály később szűnt meg a tudomásszerzéssel, vagy az akadály megszűnésével kezdődik a 8 nap;
  • az abszolút (jogvesztő) határidő: 6 hónap, ezen túl igazolási kérelmet nem lehet előterjeszteni.
Az igazolás nincs alakisághoz kötve. Tartalmi szempontból: az igazolási kérelemben meg kell jelölni a mulasztás okát és azokat a körülményeket, amelyek a mulasztás vétlenségét valószínűsítik (például betegség, rendkívüli közlekedési helyzet vagy katasztrófa); határidő elmulasztása esetén az igazolási kérelem előterjesztésével együtt az elmulasztott cselekményt is pótolni kell.
Az igazolási kérelmet méltányosan kell elbírálni. Minden olyan okot, amely az általános élettapasztalat szerint is indokolttá teszi a mulasztást, el kell fogadni. Nem szükséges ez ügyben bizonyítást lefolytatni, elegendő valószínűsíteni, azonban a méltányosság nem vezethet a büntetőeljárások indokolatlan elhúzódásához.
Az igazolási kérelemnek a kötőerőt feloldó hatása nincsen, az eljárás folytatására, illetőleg a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya (de az felfüggeszthető).
Az igazolási kérelem tárgyában a bíróság hozhat:
  • nem érdemi döntést (érdemi vizsgálat nélküli elutasítás), ha: az igazolást a törvény kizárja; a kérelem elkésett; vagy ha az elmulasztott cselekményt, holott arra lehetőség volt, nem pótolták. A joggyakorlat szerint a kérelem elutasításának további esetei: ha azt nem a jogosult terjesztette elő; vagy a mulasztás joghátránnyal nem járt;
  • érdemi döntést: helyt adó döntést (ami ellen nincs helye jogorvoslatnak), vagy érdemben elutasító döntést (ami ellen az általános szabályok szerinti rendes jogorvoslatnak van helye).


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave