Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


illetékesség
Az illetékesség az azonos szinten szervezett hatóságok közötti ügyelosztást jelenti, azaz meghatározza, hogy az azonos hatáskörű hatóságok közül a konkrét ügyben melyik hatóság járjon el. („Melyik hatóság járjon el?” – kérdésre ad választ.)
Az első fokú hatóság illetékességének három fajtáját különítjük el. Az általános illetékességi ok: (a) a bűncselekmény elkövetésének helye szerinti hatóság (forum delicti commissi), illetve (b) – feltételekkel – a terhelt lakóhelye szerinti hatóság (forum domicilii).
Különös illetékesség: az általános illetékesség kisegítő szabálya: ha annak szabályai alapján vagy nem lenne meghatározható az illetékesség, vagy egyidejűleg több hatóság is eljárhatna az ügyben.
A kizárólagos illetékesség azt jelenti, hogy csak és kizárólag az ügyben meghatározott és nevesített hatóság az illetékes. Ilyen kizárólagos illetékessége van a Fővárosi Törvényszék területén a PKKB-nak (Pesti Központi Kerületi Bíróság), illetve kizárólagos illetékessége lehet a törvényszék székhelyén lévő helyi bíróságnak (székhelyi bíróság).


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave