Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


in dubio pro reo elv
„Kétség esetén a terhelt javára.” Az ártatlanság vélelméből fakadó bizonyítási szabály szerint a kétségeket mindig a terhelt javára kell értékelni, a kétséget kizáróan nem bizonyított tényt tehát a terhelt terhére értékelni nem lehet. Ezt a követelményt fejezi ki az a szabály is, hogy büntetőeljárást nem lehet megindítani, a már megindult eljárást meg kell szüntetni, illetve felmentő ítéletet kell hozni, ha nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése, vagy az, hogy a bűncselekményt a terhelt (feljelentett személy) követte el.
Az in dubio pro reo elv alkalmazhatósága kizárólag ténykérdésekre vonatkozik, és csak a jogerőre képes ügydöntő határozat meghozatalakor irányadó, továbbá csupán az összes törvényes bizonyítási lehetőség kimerítése után merülhet fel.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave