Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


korábbi vallomások felhasználása
A Be.-ben meghatározott esetekben lehetőség van arra, hogy a vádlott és a tanú korábban tett vallomásait a bizonyítás során felhasználják. Ehhez a vallomás ismertetésére, felolvasására van szükség. A vádlott korábbi vallomása akkor használható fel, ha a vádlott a tárgyaláson nem kíván vallomást tenni, vagy ha a távollétében folytatják le a tárgyalást. Speciális rendelkezések vonatkoznak a korábbi vallomás felhasználására, ha a vádlottat a nyomozás során tanúként hallgatták ki, és e vallomást kívánja a bíróság a tárgyalás anyagává tenni, vagy ha más eljárásban gyanúsítottként vagy vádlottként tett vallomás felhasználására kerül sor.
A tanúnak az eljárás korábbi szakaszában tett vallomása több esetben, például akkor használható fel, ha a tanú a tárgyaláson nem hallgatható ki, vagy a tárgyaláson való megjelenése egészségi állapotára tekintettel aránytalan nehézséggel járna, vagy az tartós külföldi tartózkodása miatt nem lehetséges; a tárgyaláson a vallomástételt jogosulatlanul megtagadja; írásban tett vallomást, és tárgyaláson történő kihallgatását a bíróság nem tartja szükségesnek stb. A tanú korábban gyanúsítottként vagy vádlottként tett vallomásának felolvasására ugyancsak sajátos rendelkezések vonatkoznak a Be.-ben.
A hatályon kívül helyezés vagy az időbeli folytonosság megszakadása miatt megismételt tárgyaláson a vádlott és a tanú korábbi vallomásának felhasználására vonatkozó szabályok eltérőek.
Előfordulhat, hogy a tárgyaláson nem a korábbi teljes vallomást használják fel, csupán egyes részek ismertetésére kerül sor, ha a vádlott vagy a tanú korábbi és a tárgyaláson tett vallomása között ellentét van, vagy a tanú nem emlékszik már a történtekre.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave