Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


közvetítő
A közvetítői eljárást a közvetítői tevékenységet végző pártfogó felügyelő, vagy a pártfogó felügyelői szolgálatként kijelölt szervvel – pályázat útján – közvetítői tevékenység végzésére szerződésben álló ügyvéd folytatja le. Azt, hogy melyik pártfogó felügyelői szolgálat illetékes, a büntető ügyekben eljáró bíróság, illetőleg ügyész székhelye határozza meg. Ha a közvetítői eljárásra utalt ügy körülményei indokolják, egy ügyben több közvetítő is kijelölhető.
A közvetítő feladata, hogy közreműködjön a megállapodás létrehozásában. Ennek során pártatlanul, lelkiismeretesen, a szakmai követelményeknek megfelelően kell eljárnia, tiszteletben kell tartania az eljárásban részt vevők méltóságát, és biztosítania kell, hogy a résztvevők egymással szemben is tisztelettel járjanak el. A közvetítő jogosult és köteles mindazokat az adatokat, iratokat megismerni, amelyek a feladatának ellátásához szükségesek. Titoktartási kötelezettség terheli – a közvetítői tevékenység megszűnése után is – a közvetítői tevékenységével összefüggésben megismert tényekkel, adatokkal, körülményekkel kapcsolatban.
A közvetítői eljárásban a közvetítő feladata sokrétű: tájékoztatja, magyarázattal segíti a sértettet és a terheltet, valamint egymás jelenlétében vagy távollétében meghallgatja őket, a közvetítői megbeszélésről jegyzőkönyvet készít, a sértett és a terhelt között létrejött megállapodásról okiratot állít ki. A közvetítői eljárásról jelentést készít, amelyet az eljárás befejezésére alapot adó okirattal együtt megküld az ügyésznek, illetve a bíróságnak, s erről írásban tájékoztatja a sértettet, a terheltet és képviselőiket.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave