Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


megalapozatlanság
Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megalapozatlan, ha:
  • a tényállás nincs felderítve,
  • az elsőfokú bíróság nem állapított meg tényállást, vagy a megállapított tényállás hiányos,
  • a megállapított tényállás ellentétes az iratok tartalmával,
  • az elsőfokú bíróság a megállapított tényekből további tényekre helytelenül következtetett.
Megalapozatlanság esetén, annak kiküszöbölésére, s így a helyes, megalapozott tényállás megállapítására az alábbi lehetőségek kínálkoznak:
  • az iratok tartalma alapján,
  • helyes logikai következtetés levonásával,
  • bizonyítás felvételének eredményeként.
A fentiek eredményeként a másodfokú bíróság:
  • a tényállást kiegészíti, illetőleg helyesbíti (amennyiben a hiánytalan, illetőleg helyes tényállás a fentiek eredményeként megállapítható),
  • az elsőfokú bíróság által megállapított tényállástól eltérő tényállást állapít meg (a fenti eljárások eredményeként), erre azonban kizárólag abban az esetben van lehetősége, ha a vádlott felmentésének (részbeni felmentésének) vagy az eljárás megszüntetésének (részbeni megszüntetésének) van helye.
A másodfokú felülbírálat alapja a fentiek szerint helyesbített (kiegészített) eltérő – s így a másodfokú eljárásban irányadó – tényállás.
A felülmérlegelés tilalmából fakadóan a másodfokú bíróság csak azokkal a tényekkel kapcsolatban értékelheti az elsőfokú bíróságtól eltérően a bizonyítékokat, amelyekre bizonyítást vett fel, kivéve, ha az iratok tartalma vagy ténybeli következtetés alapján a vádlottat a fentiek szerint felmenti (részben felmenti), vagy vele szemben az eljárást megszünteti (részben megszünteti).


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave