Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


nyilvános ülés a másodfokú eljárásban
A nyilvános ülésre alapvetően a tárgyalásra vonatkozó szabályok irányadók (nyilvánosság elvének érvényesülése, alapvetően a résztvevők köre, a bírósági eljárás menete), ugyanakkor bizonyítás felvételére főszabályként csak tárgyaláson van lehetőség. Ez alól kivételt képez az az eset, amennyiben kizárólag a büntetéskiszabási körülmények tekintetében kíván bizonyítást felvenni a másodfokú bíróság, mindösszesen a vádlott meghallgatása útján – erre lehetőség van nyilvános ülés keretében is.
A nyilvános ülés a másodfokú eljárás általános eljárási formája, tekintettel egyrészt arra, hogy tanácsülésnek kizárólag taxatíve meghatározott esetekben van helye, tárgyalást pedig bizonyítás felvétele esetében tart a másodfokú bíróság, s a másodfokon történő bizonyítás kivételes (és korlátokhoz kötött terjedelmű).
A másodfokú bíróság a nyilvános ülésen
  • az elsőfokú bíróság ítéletének megalapozatlansága esetén megállapíthatja a hiánytalan, illetőleg a helyes tényállást, ha az az iratok tartalma vagy ténybeli következtetés útján lehetséges,
  • az ügyben a vádlottat a büntetéskiszabási körülmények további tisztázása érdekében meghallgathatja.
A jelenlévők köre vonatkozásában fontos eltérés a tárgyaláshoz képest egyrészről, hogy azon az ügyész részvétele nem kötelező, másrészről pedig, hogy a szabályszerűen megidézett vádlott távolléte nem akadálya a nyilvános ülés megtartásának, s ha annak eredményeként megállapítható, hogy meghallgatása nem szükséges, a fellebbezés is elbírálható.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave