Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


reformatórius jogkör a másodfokú eljárásban
A reformatórius jogkör gyakorlása az elsőfokú ügydöntő határozat megváltoztatását takarja. A másodfokú bíróság ebben az esetben ítéletet hoz (minden más esetben végzést). A reformatórius jogkör gyakorlása az elsőfokú ügydöntő határozat rendelkező részének megváltoztatását jelenti, azaz a vádlott büntetőjogi felelősségét, a bűncselekmény minősítését, illetve a büntetőjogi szankciót. A másodfokú bíróságnak lehetősége van a reformatórius jogkör gyakorlására akár az első fokon megállapított tényállás korrekciója mellett, akár anélkül (előfordulhat, hogy a tényállás teljes körűen és logikusan került rögzítésre első fokon, de a bíróság például a bűncselekmény minősítése tekintetében helytelen jogi következtetésre jutott).
Mindezeknek megfelelően, a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ügydöntő határozatát megváltoztathatja, ha:
  • az elsőfokú bíróság jogszabályt helytelenül alkalmazott és nincs szükség hatályon kívül helyezésre,
  • az elsőfokú ügydöntő határozata megalapozatlanságának kiküszöbölésére került sor; ez esetben a másodfokú bíróság reformatórius jogkörének korlátja, hogy eltérő tényállást csak akkor állapíthat meg, ha a vádlott felmentésére (részbeni felmentésére) vagy vele szemben az eljárás megszüntetésére (részbeni megszüntetésére) kerül sor.
A reformatórius jogkör gyakorlásának minden esetben korlátját képezi a súlyosítási tilalom. Továbbá nincs helye az elsőfokú bíróság ítéletében a törvényi büntetési tételkeretek között kiszabott büntetés kisebb megváltoztatásának, amennyiben a tényállás kiegészítésére, illetve helyesbítésére nem kerül sor.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave