Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


rendfenntartás tárgyaláson
A tárgyalás rendjének fenntartása a tanács elnökének feladata. A rendfenntartás érdekében a Be. meghatározza, hogy a tárgyalóterembe – a büntetés-végrehajtási testület és a rendőrség szolgálati feladatot ellátó tagjain kívül – fegyverrel vagy rendbontásra alkalmas eszközzel senki sem léphet be. A tárgyalásra idézett személy a fegyverét nem hozhatja be a tárgyalóterembe.
A rendfenntartás körében elrendelhető intézkedésekről a tanács elnöke vagy a tanács dönt. A tanács elnöke rendre utasítja azt, aki a tárgyalás rendjét vagy a tárgyalás szabályszerű menetét zavarja, ismételt vagy súlyos rendzavarás esetén a tárgyalásról kiutasíthatja, illetőleg kivezettetheti. A bíróság (ha nem egyes bíró jár el, ez alatt a tanács értendő) rendbírságot szabhat ki. A rendfenntartás körében – indokolt határozattal – lehetőség van a nyilvánosság kizárására is, ha a hallgatóság a tárgyalás rendjét vagy szabályszerű menetét ismételten megzavarja. Erről a tanács elnöke jogosult dönteni.
Speciális intézkedésekre van lehetőség akkor, ha az ügyész vagy a védő, illetve a pótmagánvádló jogi képviselője követ el rendzavaró magatartást. Az ügyésszel szemben rendreutasításnak van helye. Ha az ügyész rendzavarása miatt a tárgyalás nem folytatható, a tanács elnöke a tárgyalást felfüggeszti, és az ügyészség vezetőjéhez fordul más ügyész kijelölése érdekében. Ha más ügyész kijelölése nyomban nem lehetséges, a tárgyalást el kell napolni.
A védő vagy a pótmagánvádló képviselője rendzavarása esetén rendbírsággal sújtható, azonban a tárgyalásról nem utasítható ki, és nem vezettethető ki. Ha a védő rendzavarása miatt a tárgyalás nem folytatható, a tanács elnöke a tárgyalást felfüggeszti. Ebben az esetben a vádlott más védőt hatalmazhat meg, illetőleg – ha a védő tárgyalási részvétele kötelező – más védőt kell kirendelni. Ha ez nyomban nem lehetséges, a tárgyalást a rendzavaró védő költségére el kell napolni.
Ha a rendzavarás büntető- vagy fegyelmi eljárás alapjául szolgál, a tanács elnöke az illetékes hatóságot, illetőleg a fegyelmi jogkör gyakorlóját értesíti, a büntetőeljárás alapjául szolgáló esetben a bíróság elrendelheti a rendzavaró őrizetbe vételét. Az őrizet ebben az esetben is hetvenkét óráig tarthat.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave