Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


súlyosítási tilalom
Az elsőfokú bíróság által felmentett vádlott bűnösségét megállapítani, a vádlott büntetését, illetve a büntetés helyett alkalmazott intézkedést súlyosítani csak akkor lehet, ha a vádlott terhére fellebbezést jelentettek be. Ebből következően a súlyosítási tilalom a másodfokú bíróság reformatórius jogkörének korlátját képezi. A magyar büntetőeljárás az ún. relatív súlyosítási tilalom elvét alkalmazza. (Az abszolút súlyosítási tilalom esetén a másodfokú bíróságnak egyáltalán nincsen lehetősége a vádlottra nézve hátrányosabb döntést hozni). Nem ütközik a súlyosítási tilalomba, ha az elsőfokú bíróság a törvény rendelkezése ellenére nem rendelkezett az elkobzásról, illetőleg a vagyonelkobzásról, azonban az elsőfokú ügydöntő határozatban megállapított tényállás az ezen kérdésekben való döntéshez szükséges adatokat tartalmazza, s a másodfokú bíróság a vádlott terhére irányuló fellebbezés hiányában dönt ezekben a járulékos kérdésekben. (Ekkor tehát tartalmilag az elsőfokú bíróság mulasztásának pótlásáról van szó.)
A súlyosítási tilalom tartalmi definiálásához szükséges annak meghatározása, hogy mit takar a vádlott terhére bejelentett fellebbezés fogalma. A vádlott terhére bejelentett fellebbezésnek azt kell tekinteni, amely a vádlott bűnösségének megállapítására, bűncselekményének súlyosabb minősítésére, büntetésének súlyosítására, illetve a vele szemben büntetés helyett alkalmazott intézkedésnél súlyosabbnak a megállapítására, vagy az ilyen intézkedés helyett büntetés kiszabására irányul. Az életfogytig tartó szabadságvesztés esetén a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjának későbbi időpontban történő meghatározását, illetőleg a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének kizárását a büntetés súlyosításának, az erre irányuló fellebbezést pedig a vádlott terhére bejelentettnek kell tekinteni.
Amennyiben a vádlottal szemben több bűncselekmény miatt emeltek vádat, s az elsőfokú bíróság az egyik bűncselekmény miatt kiszabott büntetés vagy büntetés helyett alkalmazott intézkedés mellett a vádlottat valamely másik bűncselekmény miatt emelt vád alól felmentette, vagy vele szemben az eljárást megszüntetette, s a vádlott terhére a fellebbezést kizárólag a felmentés vagy a megszüntetés ellen jelentették be (tehát a szankció súlyosítása végett nincs fellebbezés), a bűncselekmény miatt kiszabott büntetés vagy a büntetés helyett alkalmazott intézkedés csak akkor súlyosítható, ha az ítélet felmentő vagy eljárást megszüntető rendelkezése miatt bejelentett fellebbezés sikeres.
A súlyosítási tilalom folytán a másodfokú bíróság a vádlott terhére bejelentett fellebbezés hiányában nem szabhat ki:
  • büntetést azzal szemben, akinek az ügyét első fokon önállóan alkalmazott intézkedéssel bírálták el,
  • közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás, kiutasítás helyett szabadságvesztést annak felfüggesztése vagy részbeni felfüggesztése mellett sem,
  • felfüggesztett szabadságvesztés helyett részben felfüggesztett szabadságvesztést, végrehajtandó szabadságvesztést,
  • végrehajtandó szabadságvesztés helyett hosszabb tartamú szabadságvesztést, annak felfüggesztése vagy részbeni felfüggesztése mellett sem,
  • részben felfüggesztett szabadságvesztés helyett hosszabb tartamú részben felfüggesztett szabadságvesztést, a részben felfüggesztett szabadságvesztés végrehajtandó részénél hosszabb tartamú végrehajtandó szabadságvesztést,
  • az elsőfokú bíróság által alkalmazott büntetések számát meghaladó további büntetéseket, ide nem értve a szabadságvesztés helyett alkalmazott büntetéseket,
  • az elsőfokú bíróság által nem alkalmazott mellékbüntetést,
  • lefokozás, szolgálati viszony megszüntetése helyett szabadságvesztést, annak felfüggesztése vagy részbeni felfüggesztése mellett sem.
Ha az elsőfokú bíróság szabálysértés miatt alkalmazott jogkövetkezményt, e jogkövetkezmény a másodfokú eljárásban akkor súlyosítható, ha a fellebbezés a felmentő rendelkezés ellen irányul, vagy az a szabálysértés miatt alkalmazott jogkövetkezmény súlyosítását célozza.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave