Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


tényálláshoz kötöttség a harmadfokú eljárásban
Fő szabályként a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság által alapul vett tényálláshoz kötve van, azaz a határozatát arra a tényállásra alapítja, amelynek alapján a másodfokú bíróság a megtámadott ügydöntő határozatát meghozta.
A harmadfokú bíróság tényálláshoz kötöttsége fő szabálya alól egyetlen kivételt ismer a büntetőeljárási törvény: ha ezen – a másodfokú bíróság által alapul vett – tényállás megalapozatlan.
Ugyanakkor – a másodfokú eljárástól eltérően – a harmadfokú bírósági eljárásban egyáltalán nincs helye bizonyításnak (összefüggésben azzal, hogy a fellebbezésben sem lehet új tényt állítani, új bizonyítékra hivatkozni, új bizonyítást indítványozni, továbbá azzal, hogy a harmadfokú eljárásban nincs helye tárgyalás tartásának).
Így a megalapozatlanság kiküszöbölésére harmadfokon nyitva álló egyetlen lehetőség, ha a helyes tényállás az iratok alapján megállapítható, vagy a helytelen ténybeli következtetés az iratok alapján kiküszöbölhető, ebben az esetben a harmadfokú bíróság a tényállást hivatalból kiegészítheti vagy helyesbítheti.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave