Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


terhelt
A terhelt az, akivel szemben büntetőeljárást folytatnak. A terhelt egy gyűjtőfogalom, az elnevezés a büntetőeljárás különböző szakaszaiban változik :
  • amíg a nyomozó hatóság nem dönt a feljelentés alapján a büntetőeljárás megindításáról feljelentett személy;
  • a nyomozás során gyanúsított;
  • a bírósági eljárásban vádlott;
  • a büntetés jogerős kiszabása, illetve a megrovás, próbára bocsátás vagy javítóintézeti nevelés jogerős alkalmazása után elítélt vagy – felmentő ítéletet követően – jogerősen felmentett.
A törvény rögzíti a terhelt alapvető jogosultságait, így nevesíti
  1. az ügy megismeréséhez való jogosultságát: amely az eljárás tárgyáról és annak változásáról való értesülési jog, jelenléti jog; iratbetekintési jog; felvilágosításkérési jog a büntetőeljárási jogairól és kötelességeiről, kérdésfeltevési jog;
  2. az ügy előbbrevitelével kapcsolatos jogosultságait: amelyek a felkészülésre való jog, indítványtételi és észrevételezési jog; védelemhez való jog; jogorvoslati jogosultság, védővel, illetve külföldi terhelt esetén a konzuli képviselővel való érintkezési jog.
A terhelt kötelezettségeinek két csoportja van. Az első csoporthoz a terheltnek az eljárási cselekményekben való személyes részvételére vonatkozó jogai tartoznak (például jelenléti kötelezettség meghatározott eljárási cselekményeknél), a másodikhoz pedig az eljárási cselekményekben való közreműködésére vonatkozó kötelezettségek tartoznak (például szakértői vizsgálat tűrésére vonatkozó kötelezettség). A terhelt kötelessége továbbá, hogy lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét, és annak megváltozását az elköltözés után 3 munkanapon belül annál a bíróságnál, ügyészségnél, illetve nyomozó hatóságnál bejelentse, amelyik vele szemben büntetőeljárást folytat.


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave