Görgényi Ilona és mtsai

Büntetőjogi fogalomtár


közokirat
Az olyan papíralapú vagy elektronikus okirat, amelyet bíróság, közjegyző vagy más hatóság, illetve közigazgatási szerv ügykörén belül, a megszabott alakban állított ki, mint közokirat teljesen bizonyítja a benne foglalt intézkedést vagy határozatot, továbbá az okirattal tanúsított adatok és tények valóságát, úgyszintén az okiratban foglalt nyilatkozat megtételét, valamint annak idejét és módját. Ugyanilyen bizonyító ereje van az olyan okiratnak is, amelyet más jogszabály közokiratnak nyilvánít. [Btk. 274. § (1) bek. a) és b) pont, Btk. 277. § (1) bek.] Lásd még: Pp. 195. § (1) bek.
BH2011. 125. Amennyiben a hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás szükségszerű eszközcselekménye valamely másik hivatali kötelesség jogtalan előnyszerzési célzatú megszegése, az előbbi bűncselekmény megállapítása mellett a hivatali visszaélés (anyagi) bűnhalmazatban megállapítása kizárt [1978. évi IV. törvény 12. § (1) bekezdés, 225. §, 275. § (1) bekezdés].
EBH2010. 2121. A hivatalos személynek az a magatartása, hogy hivatali hatáskörével visszaélve hamis közokiratot készít, annak tartalmát meghamisítja, illetőleg lényeges tényt hamisan foglal közokiratba, külön hivatali visszaélést nem valósít meg. Ilyen esetben a hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás megállapításának van helye [1978. évi IV. törvény 274. § (1) bekezdés c) pont, 275. § (1) bekezdés b) pont].
EBH2010. 2118. Aki a hivatalos személy által hivatali eljárásban készített valótlan tartalmú jegyzőkönyvet ügyfélként – annak valótlanságáról tudva – aláírja, bűnsegéde a közokirat-hamisítás bűntettének [1978. évi IV. törvény 21. § (1) bekezdés, 275. § (1) bekezdés b) pont].


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 616 9

A könyv az „abszorpció”-tól a „zavar és nyugtalanság keltésére alkalmasság”-ig, az „abszolút eljárási szabálysértés”-től a „zárt tárgyalás”-ig ABC-sorrendben dolgozza a büntető anyagi jog és a büntetőeljárási jog kulcsszavait és azok fogalommagyarázatait. A Büntető Törvénykönyvre és a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény címszavaira épülő tartalom elsősorban e két jogterületen tevékenykedőket segíti a fogalmak egységes értelmezésében és használatában. A kötet hasznos lehet a joghallgatók számára is, elősegítve a vizsgákra való felkészülését, a jogági vagy azokhoz elválaszthatatlanul kapcsolódó alapfogalmak jobb megértését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-buntetojogi-fogalomtar//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave