Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az Európai Uniós normák – általános alapvetés

Az Európai Közösség országaiban – éppen úgy, mint Nyugat- és Észak-Európának a közösséghez nem tartozó államaiban – a munkaidőt és a pihenőidőt lényegében hasonló tartalmi elvek szerint részben törvényi, részben pedig tarifaszerződések rendezik.289 Azokban az államokban, ahol a munka- és pihenőidőt törvény is rendezi, ez az általános keret, amely a munkaidő legmagasabb és a kötelező pihenőidő minimális időtartamát határozza meg. Az egyes ágazatok és szakmák tarifaszerződései a jogszabályi keretek között a munkáltatói és a munkavállalói érdekvédelmi szervezetek kölcsönös megegyezése alapján a munkaidőt és a pihenőidőt speciálisan rendezik, ez azonban nem lehet kedvezőtlenebb, csak kedvezőbb, mint amit a jogszabály megállapít. Azokban az országokban, ahol ilyen jogszabály nincs, ott a tarifaszerződések és az annak alapját képező koalíciós tárgyalások határozzák meg kizárólag általános jelleggel a munka- és pihenőidőt. A két szabályozási megoldástól függetlenül azonban a munka- és a pihenőidőre vonatkozó keretek az Európai Közösség normaalkotási tevékenységének hatására nem térnek el erőteljesen egymástól. Az EK 1989. november 29-én kelt Akcióprogramja a tanács korábbi, 1979. december 18-i határozatával összhangban általános irányelvként a munkaidő rövidítését és olyan rugalmas átalakítását írja elő a tagállamok számára, amely a gazdasági racionalitás mellett elősegíti új munkahelyek teremtését is.290 Mindezt figyelembe véve az EGK Bizottsága a (83.) 5.43. javaslatával szorgalmazta a heti 40 órás alapmunkaidő bevezetését, amit végül is a 93/104. EK Irányelve annak kimondásával szabályozott, hogy a heti munkaidő a túlmunkával együtt 48 óránál több nem lehet. Kimondja továbbá, hogy a két nap közötti munkaközi szünet 11 óránál, fiatalkorúaknál pedig a 94/33. EK Irányelv szerint 14 óránál kevesebb nem lehet. A napi munkaidőn belüli munkaközi szünet szabályozását a 93/104. EK Irányelv az egyes államokra, sőt azok kollektív szerződéseire bízza. Eme Irányelv értelmében az éjszakai munka nem haladhatja meg 24 órán belül a 8 órát, és az átlagot meghaladó óvintézkedések mellett lehet csak folytatni. Éjszakai munkára a 76/207. EK Irányelv értelmében terhes nőt és szoptató anyát, a 94/93. EK Irányelv alapján pedig fiatalkorút beosztani tilos.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave