Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium

A korábbi minisztériumi szervezethez képest a 2010-ben kialakított minisztériumi struktúra lényeges újdonsága, hogy nem ágazati feladatok ellátására jött létre, az ágazati feladatok az egyes minisztériumokon belül az államtitkárságoknál jelennek meg. Ezt a struktúrát követi a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is, amelynek feladatköre meglehetősen szerteágazó. Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Hatásköri rendelet) külön szabályozza a minisztériumot vezető miniszter miniszterelnök-helyettesi feladatkörétől nem független felelősségét a kormányzati tevékenység összehangolásáért, illetve a miniszter szakpolitikai feladatait. Utóbbiak a Hatásköri rendelet 12. §-a szerint kiterjednek az igazságügyre, a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletére, a közigazgatás szervezésére és fejlesztésére, a köziratok kezelésének szakmai irányítására, a választójogi és népszavazási szabályozásra, a társadalompolitika, valamint a kormányzati társadalmi kapcsolatok összehangolására, a tudománypolitika koordinációjára, a minősített adatok védelmének szakmai felügyeletére, az állampolgársági, anyakönyvi, kárpótlási ügyekre, a személyiadat- és lakcímnyilvántartásra, illetve az áldozatsegítésre.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave