Mit is tanulmányoznak a biológusok? Ha egyszerűen szeretnénk fogalmazni, akkor azt mondhatnánk, hogy az élet legkülönbözőbb területeit. A biológia az élővilág megismerésének, kutatásának tudománya, amelybe az élet keletkezésének és mibenlétének kutatása éppúgy beletartozik, mint a fajok, egyedek vizsgálata, legyen szó növényről, állatról vagy emberről.
Számtalan tudományágra tagolódik a növénytantól (botanika), az állattanon (zoológia) és az embertanon (antropológia), az anatómián (bonctan, szervezettan), a környezettanon (ökológia) és a viselkedéstanon (etológia) át az egyedfejlődéstanig (ontogenetika), az őslénytanig (paleontológia) hosszú a sor, ráadásul ezek mindegyike további résztudományágakra osztható. Érdemes megemlíteni, hogy a biológiának igen fontos határterületei is vannak, mint például a biokémia, a biofizika vagy a biometria.
Biológiai könyvek a génektől a növényélettanig
A biológia sokrétűsége a MeRSZ online könyvtár kínálatában is fellelhető. A biológiaérettségire készülőknek jelenthetnek segítséget az Érettségire felkészítő című könyvsorozat biológiával foglalkozó kötetei, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a tanulók gyakorlati ismeretszerzésére és a korszerű ismeretek átadására. E kötetek által az állati szervezetek, illetve a fotoszintetizáló szervezetek témájában szerezhetnek a tanulók bővebb ismereteket.
Az alapszakokon és az agráregyetemeken mérsékelt óraszámban növényélettant tanulók hasznos információkat kaphatnak Pethő Menyhért A növényélettan alapjai című könyvéből. Ez eligazítja a vizsgára készülőket a növényi anyagcsere-folyamatok, a növekedés és a fejlődés alapvető kérdéseiben. Külön fejezetben tárgyalja a szervesanyag-termelés ökofiziológiáját és a stresszfiziológia alapjait. Ahogyan Pethő Menyhért a könyv előszavában írja: „A növényélettan az agráregyetemeken nem önmagáért való tudomány, hanem szoros kapcsolatban van az agronómiával, s a növénytan egyéb résztudományainak, valamint a biokémia, biofizika, talajtan és agrokémia eredményeit összeötvözi és közvetíti a gyakorlat felé. A termesztési gyakorlat által felvetett problémák megoldása során tehát a növényélettan az említett társtudományok eredményeire alapozva, azok szintézise és speciális átértékelése révén jut el a következtetésig, ami új gondolatokat vet fel — nemritkán közvetlenül — a gyakorlat számára. Ezért a növényélettan szintetizáló tudomány.”
A MerSZ online okoskönyvtárban több kiadvány is foglalkozik a genetikával, például Raskó István Genetika és egészség című könyve, amely többek között arra keresi a választ, hogy hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot, mire használjuk az őssejteket a gyógyításban, illetve hogyan változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat.
Az említett könyvek mellett több biológiai könyv is fellelhető a MeRSZ online könyvtárban. Vedd szemügyre a kínálatot! Tedd hatékonnyá a biológiai könyvek szövegeinek feldolgozását: hozz létre egyéni jegyzeteket, szúrj be könyvjelzőket a művek szövegébe, vagy jelöld meg kedvenc könyveidet, hogy egyetlen kattintással elérhetőek legyenek.