A szociológia az emberi kapcsolatrendszerek és emberi csoportok belső törvényszerűségeit, működési szabályszerűségeit vizsgálja. Foglalkozik mindennek az egyénre gyakorolt hatásával: azzal, hogy hogy működik a család, a település, a társadalom, az iskolai csoportok, hogy alakulnak ki és hogyan hatnak a társadalmi mozgások (népesség, településszerkezet, gazdasági jelenségek stb.). „A szociológiát legegyszerűbben úgy határozhatjuk meg, mint a társadalmi élet törvényszerűségeit kutató tudományt. Emberképe a »homo sociologicus«” – írja Kormos József Nevelésfilozófia című könyvében.
Mivel foglalkozik egy szociológus?
A szociológia az ember közösségi, társadalmi létének a törvényszerűségeit vizsgálja, amelyekbe többek között az előítéletek is beletartoznak. Az előítéletek mint társadalmi problémát okozó jelenségek, nem új keletűek. Maga az előítéletes gondolkodás nyilvánvalóan egyidős az emberiséggel. Előítéletekkel mindannyian nagyon sokszor találkozunk, például a médiában vagy a különböző oktatási, képzési, továbbképzési programok keretében. „Az elmúlt több mint fél évszázadban születtek megoldási elképzelések, sőt konkrét technikák is, különösen az etnikai előítéletek csökkentésére, mindenekelőtt a legfontosabb színtéren, az oktatásban. Sajnos ezek hatása csak nagyon szerénynek mondható, a mai magyarországi helyzetről pedig egyenesen tragikus látleletet állíthatunk ki” – fogalmaz Síklaki István Előítélet és tolerancia című könyvében.
Érdemes a szociológiát a sport szemszögéből is megvizsgálni: mennyiben játszik szerepet a modern társadalom tagjainak életében a sport? Mit jelent a sport számukra? Hogyan illeszkedik életmódjukba? Mi határozza meg az egyes társadalmi csoportok sportolási szokásait? Ezek a kérdések a sportot a társadalom jelenségeivel kapcsolják össze, igazolva, hogy az életmód valamennyi eleme, így a sportolás is sok szállal kötődik a kultúrához, a társadalom érték- és szokásrendszeréhez. „A sportszociológia viszonylag új tudományterület, amelynek célja a sporttal kapcsolatos társadalmi, csoportszintű és társas összefüggések elemzése” – mutat rá Pikó Bettina és Keresztes Noémi Sport, lélek, egészség című könyvében.
A MeRSZ online könyvtár szociológiai könyveit az olvasói igényeknek megfelelően folyamatosan bővítjük. A kínálatban a toleranciáról szóló műveket éppúgy találhatsz, mint a kormányzati elitről, a sport szociológiájáról vagy a vallásszociológiáról szólókat.
A MeRSZ használatával hatékonnyá válik a szociológiai könyvek szövegeinek feldolgozása is: például egyéni jegyzeteket és könyvjelzőket szúrhatsz be a művek szövegébe, kedvenc könyveidet pedig megjelölheted, és egyetlen kattintással elérheted.
Könyvek
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Társadalomtudományi Kutatóközpont
Online megjelenés éve: 2022
ISBN: 978 963 454 872 0
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2023
ISBN: 978 963 454 968 0
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2023
ISBN: 978 963 454 969 7
Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó
Online megjelenés éve: 2023
ISBN: 978 963 454 970 3